Nádor plic se nehlásí jen kašlem 

Nádor plic se nehlásí jen kašlem 
Foto: Freepik

Příznaků může být celá řada – jak vznikají? 

Jedno z nejčastějších nádorových onemocnění je mimo jiné zákeřné tím, že se může projevovat i jinak, než příznaky spojenými s dýcháním – tedy kašlem, vykašláváním krve či dušností. Tyto symptomy si většina lidí s možností této diagnózy spojí, ne však řadu dalších možných projevů. Některé jsou tak překvapivé, jako třeba změna vzhledu prstů.      

Otázka příznaků je přitom v kontextu rakoviny plic velmi důležitá. Obecně totiž platí, že počáteční stadia jsou bezpříznaková. Proto byl v ČR spuštěn Program časného záchytu rakoviny plic určený dlouholetým silným kuřákům, kteří jsou nejrizikovější skupinou – www.prevenceproplice.cz.

O vstup do programu mohou u svého praktického lékaře nebo pneumologa projevit zájem současní i bývalí kuřáci se zátěží 20 balíčkoroků (kouřili po dobu 20 let denně 20 cigaret, obdobně 40 let denně 10 cigaret atd., pojem balíčkorok označuje počet cigaret). Pneumolog následně může pacienta odeslat na bezbolestné vyšetření nízkodávkovým CT, které dokáže odhalit i malý nádor, který se neprojevuje příznaky a je možné jej operovat.

Příznaky rakoviny plic jsou nejčastěji spojeny s přímým ovlivněním funkce plic, tedy dýchání. Jde o kašel a dušnost. Ošetřujícího pneumologa (nebo praktického lékaře, který vystaví žádanku na pneumologii) by měl vyhledat každý (kuřák i nekuřák), kdo kašle nebo se mu špatně dýchá bez zjevné příčiny, jako jsou infekce dýchacích cest, a potíže u něj přetrvávají déle než obvykle, či se zhoršují. Je důležité potíže s dýcháním a kašlem nepodceňovat a nečekat, jestli se rozvinou případné další příznaky, které už mohou poukazovat na pokročilé onemocnění se špatnou prognózou. 

Mechanismy vzniku příznaků rakoviny plic

„Když v plicích vzniká nádor, může postupně dráždit a blokovat dýchací cesty, produkovat hlen a způsobovat hromadění tekutiny (které se říká pleurální výpotek) v prostoru mezi plícemi a hrudní stěnou,“ popisuje doc. MUDr. Milada Zemanová, Ph.D., lékařka z Onkologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, a vysvětluje také vznik dalších příznaků:

  • Těmito mechanismy pak dochází ke kašli, ztížení dýchání, tedy dušnosti, nebo sípání. Jak nádor roste, šíří se a postupně zabírá stále větší prostor plic a dýchacích cest, tyto příznaky se stávají přetrvávajícími a zhoršují se. Nádor může tkáň plic a dýchacích cest poškodit natolik, že dochází ke krvácení a následnému vykašlávání krve

  • Pokud nádorová masa prorůstá do pleury (tenké membrány pokrývající plíce), může způsobovat bolest na hrudi, která se může zhoršovat při kašli, smíchu nebo hlubokém dýchání. Nádory v plicích také mohou tlačit na nervy v hrudníku. To rovněž může způsobovat bolest na hrudi, zádech nebo ramenou.
  • Pokud nádor utlačuje a poškozuje nervy ovládající hlasivky, může docházet k chrapotu.

  • Rostoucí nádor může spotřebovávat mnoho kalorií a bílkovin. Rovněž může rakovina vyvolávat chronický zánět v těle, což může vést ke ztrátě svalové hmoty a chuti k jídlu. Tato mechanismy vedou k neúmyslné ztrátě hmotnosti.

  • Přítomnost nádoru může také vést k anémii – nedostatku červených krvinek, které přenášejí kyslík do celého těla. Anémie může způsobovat únavu a slabost.

  • Rakovina plic může oslabovat imunitní systém, čímž je organismus náchylnější k infekcím (dýchacích cest i jiným) a hůře s nimi bojuje.

  • K otoku v obličeji nebo krku může u pacienta s rakovinou plic dojít tím, že nádor v plicích stlačuje nebo blokuje horní dutou žílu, což vede k nahromadění krve v hlavě a krku. Rovněž může jít o důsledek zvětšení lymfatických uzlin, do nichž se rakovinné buňky šíří. Tlak na krční žíly může vyvolávat také pleurální výpotek.

  • Potíže s polykáním nebo bolest při polykání může u pacienta s rakovinou plic vznikat růstem nádoru v průdušnici nebo jícnu. Rovněž mohou zvětšené lymfatické uzliny v mezihrudí tlačit na jícen nebo průdušnici. Může také jít o poškození nervů, které ovládají polykání.

  • Paličkovité prsty – Přesný mechanismus vzniku tohoto příznaku není zcela objasněn. Předpokládá se, že zahrnuje zvýšený průtok krve do plic a produkci hormonů a růstových faktorů, což vede k zadržování tekutin a otokům, včetně zvětšení konečků prstů.

Zdroj: Zuzana Borková, addicts.cz, prevenceproplice.cz, doc. MUDr. Milada Zemanová, Ph.d.

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*