
Podle statistik Policie České republiky se pití alkoholu velkou měrou podílí zejména na násilné trestné činnosti a dopravních nehodách.
Pod vlivem pervitinu je časté nevyprovokované násilí, řízení motorového vozidla a jinak nebezpečné jednání. Kromě toho u nealkoholových drog vystupuje do popředí opatřovací trestná činnost, jako jsou krádeže.
Opatřovací trestná činnost také úzce souvisí s hazardními hrami. Australští odborníci (Wan et al. 2024) zjistili vztah mezi výdaji za hazardní hry a následujícími kategoriemi trestné činnosti.
Nárůst o 10 % hrubého zisku z provozování elektronických hracích přístrojů byl spojen s meziročním nárůstem přepadení o 7,4 %, vloupání do obytných prostor o 10,5 %, vloupání do neobytných prostor o 10,3 %, krádežemi motorových vozidel o 11 %; vykrádáním motorových vozidel o 8,2 % a podvodů o 7,4 %.

Uvedená zjištění lze vztáhnout i na jiné formy hazardních her, jako jsou sázky prostřednictvím internetu. Podle našich zkušeností je častá kombinace dvou nebo více návykových nemocí, např. závislosti na pervitinu s patologickým hráčstvím. Lze předpokládat, že riziko trestné činnosti bude v těchto případech ještě větší, než jak uvedeno výše.
Závěr: Prevence kriminality a prevence škod působených alkoholem, drogami a hazardem spolu úzce souvisejí.
Zdroj: MUDr. Karel Nešpor, CSc. a MUDr. Jaroslav Veselý, Literatura: Wan W.Y., Wang J., Weatherburn D.J. Does gambling expenditure have any effect on crime? Addiction, 2024, 119(12): 2197-2204.
Buďte první kdo přidá komentář