Noc tisíce hvězd

Noc tisíce hvězd
Foto: Pixabay

Andrea Yaryura Clark pracovala na svém debutovém románu sedm let. Zachycuje tragické období argentinských dějin, kdy v sedmdesátých letech za tzv. špinavé války, plné teroru, „zmizelo“ na deset tisíc lidí a další tisíce byly mučeny a zavražděny. Dojímavý příběh o hluboké, těžce zkoušené lásce a odhalování utajované minulosti rodiny hlavní hrdinky je hlubokým literárním zážitkem.

Noc tisíce hvězd
Foto: se svolením nakladatelství Grada

Třiadvacetiletá Paloma žije v bohaté, privilegované rodině, pocházející z Argentiny, odkud se přestěhovala do New Yorku. Její otec, Santiago Larrea, byl právě jmenován argentinským velvyslancem při OSN. Na společenském večírku, který uspořádal pro své hosty, k němu přišla neznámá žena, jež ho znala z doby, kdy společně studovali práva v Buenos Aires. Palomě řekla, že Santiago tenkrát pomohl zachránit několik lidí. On se ale k tehdejším událostem nechtěl vracet. Palomina zvídavost posilovala její touhu a odhodlání zjistit, co se tehdy odehrálo a proč se o tom v rodině nikdy nemluvilo. 

V sedmdesátých letech byla v Argentině značně nestabilní politická scéna. Po Perónově vítězství se začal prohlubovat rozkol v jeho politické základně, který záhy vyústil v násilnosti. Při pokojných protestech bylo zatýkáno mnoho oponentů z řad novinářů, spisovatelů, studentů, inteligence i zástupců dělnické třídy, kriticky se projevujících. Spousta lidí mizela jen proto, že se ocitli v nesprávnou dobu na nesprávném místě. Nová vojenská vláda se od Perónovy lišila tím, že systém mizení lidí zdokonalila, v zemi panoval násilný chaos a junta ještě více vystupňovala pronásledování. Santiago se tehdy účastnil protivládních akcí spolu s dalšími spolužáky. Přitom se seznámil s Valentinou Quinterovou, architektkou, o níž věděl, že je ženou jeho života, a chtěl si ji vzít.

Koncem roku 1974 se počet zadržených zvyšoval. Byli mezi nimi nejen představitelé levice, ale i ti, o nichž se polovojenské oddíly domnívaly, že mají levicové myšlenky. Pokud jejich jména byla na seznamu, pronásledovaly je, unášely, mučily a zabíjely. Ačkoliv se Valentina a Santiago snažili být strůjci svého osudu, dostihly je větší síly. Když Santiago zjistil, že Valentina je nezvěstná, usilovně po ní pátral a připravil úkryt pro ni i pronásledované kamarády.

Palomě se s pomocí jejího přítele Franca daří odhalovat, jak se tehdejší události vztahují k její rodině a překvapivě také k ní samotné, a začíná pociťovat, že doma se cítí víc v Argentině než v New Yorku, kde vyrůstala. Pravda, kterou nakonec zjistí, jí změní život.

Andrea Yaryura Clark v jímavém románě zachytila strhujícím způsobem na pozadí fiktivního milostného příběhu brutální období argentinské minulosti. Vypovídá o mezilidských vztazích, porozumění, vlastní identitě i vykoupení, po kterém člověk touží tváří v tvář tragédii.   

Autorka také žila v Argentině, než se rodiči přestěhovala do Severní Ameriky. Po studiích se vrátila do Buenos Aires a koncem devadesátých let se zájmem sledovala příběhy dospělých dětí „zmizelých“ rodičů, které ji poskytly rozhovory a inspirovaly k napsání románu. „Mým nejpřekvapivějším zjištěním během tohoto procesu bylo, jak moc jsem si na ty roky začala vzpomínat. Vracely se vzpomínky z dětství na každodenní život v Buenos Aires, včetně několika setkání s bezpečnostními silami.“ 

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), grada.cz, knizninovinky.cz, knizniklub.cz

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*