Uznávaný český chirurg MUDr. Tomáš Šebek (nar. 1977) absolvoval několik misí s Lékaři bez hranic a o svých zkušenostech napsal několik vysoce hodnocených reportážních knih. Baví ho kombinovat praktickou medicínu s její digitální stopou. I proto založil platformu MinistrZdravi.cz nebo portál uLekare.cz a úspěšně podniká v dalších projektech. Roku 2024 vyšla jeho nová kniha Objektivní nález – Moje nejtěžší mise, v níž nekompromisně odhaluje vlastní kritický pohled na sebe, na skutečného Tomáše Šebka, nikoliv na úspěšného chirurga a podnikatele.
Šebkova kniha přináší niterné zprávy z nejtěžší mise, jíž je jeho život. Nejde o autobiografii, ale o vyjádření tíhy toho, co v něm dlouho leželo a nebyl schopen vyjádřit sám sobě ani své rodině a zejména dětem. „Co když jsem jako rodič podobně selhal i vůči vlastním dětem? Máme se ženou čtyři, dvě už dospělé. Co když jsem jim, zvláště těm starším, nepředal klíče k životu, návod na použití, manuál k řešení problémů, telefon na help linku?… A co když jsem to všechno posral?“ Na osobní otázky odpovídá ve třiceti kapitolách, jež na závěr definuje objektivním nálezem a shrnutím „Co jsem svým dětem neřekl“.
Upřímně hovoří o rodičovství a na příkladech vlastních chyb a omylů motivuje čtenáře k zamyšlení, proč děláme chyby a jak se jich vyvarovat. „Je v pohodě přiznat si svoje chyby a umět otevřeně mluvit s dětmi i sám se sebou, s ostatními,“ říká. V kapitolách zaměřených na dvě životní hodnoty (např. láska a věrnost, pravda a sebepojetí, štědrost a soucit, akce a reakce, kamarádi a nepřátelé, sebevražda a smrt, erotika a milování ad.), uvádí tři příběhy – jeden, jak to viděl v dětství, druhý z chirurgické či profesní praxe a třetí má za úkol na příkladu vlastního selhání ukázat, co nestihl, anebo se bál říci svým dětem. „Jsem průserář,“ tvrdí o sobě, i když by neměnil, neboť si z každého pochybení vzal něco k srdci.
Tomáš Šebek líčí drsné rodinné prostředí, v němž s bratrem vyrůstal. Otec jednal vůči manželce i dětem hrubě a násilnicky, matka utápěla žal v alkoholu. Řešili více svoje potyčky a neshody, než výchovu dětí. Vzpomínky na neutěšené poměry, střídají zážitky ze zahraničních misí i z domácí chirurgické praxe, na jejíž nešvary bez servítků poukazuje. Na nikoho přitom neukazuje, obrací se jen sám k sobě a vlastním nekvalitám. Jeho čtvrtá kniha je tak trochu sociální projekt, do něhož promítá na šedesát pro něj důležitých hodnot a pohledů na život. Za nejdůležitější považuje svobodně vyjadřovat pravdu. „Pravda nemusí být vždycky bezpečná, ale žít v pravdě bezpečné být musí.“ Může být osvobozující jít novou cestou, přestat s manipulováním sebe sama i druhých.
Tomáš Šebek absolvoval nejtěžší misi, kdy si byl sám vlastním chirurgem, dotýkajícím se nezhojených vnitřních ran, aby jejich stav napravil a uzdravil se. S obdivuhodnou otevřeností a přímostí, ale také se sebeironií a humorem podává niternou výpověď o svém životě a mnohých chybách. Objektivní nález z Šebkova osobního života vypovídá přitom také o naší společnosti.
Jeho knihu budete číst jedním dechem, pouze u kratších pasáží psaných světle oranžovým písmem poněkud obtížněji.
„Myšlenku na tuhle knihu nosím v hlavě už několik let. Je toho tolik, co jsem neřekl svým dětem ani sám sobě, celá řada fuckupů schovaná za maskou úspěšného chirurga a podnikatele, kterou mi nasadili druzí. Teď jsem se rozhodl to změnit, říct pravdu, vyprávět příběh o tom, kým skutečně jsem. Myslím, že v tom, co jsem prožil, se najde hodně lidí a doufám, že jim to pomůže vidět svůj život zase v jiném světle. Nejsem zdaleka dokonalý manžel ani otec, ale každý den se snažím být lepším, nevymlouvat se na své zpackané dětství, neopakovat pořád ty stejné chyby,“ říká Tomáš Šebek.
Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), paseka.cz, ministrzdravi.cz, databazeknih.cz, knizniklub.cz
Buďte první kdo přidá komentář