Od 1. září nové kotle povinností: Co se stane, když nestihnete vyměnit starý?

kotel_dotace
Foto: Leonardo.ai

Odkládání výměny kotle se může stát vaší noční můrou. Nejde jen o pokuty, ale i o možné komplikace a finanční ztráty, které vás mohou potkat.

Majitelé starších kotlů, kteří odkládali jejich výměnu, nyní čelí tvrdé realitě. V září vstoupí v platnost zákaz používání zastaralých kotlů první a druhé emisní třídy, a kdo se na poslední chvíli rozhodne pro výměnu, může být nepříjemně překvapen. V sázce jsou nejen možné pokuty, ale především výrazné finanční ztráty způsobené omezením dotačních programů.

Čas na změnu byl, ale většina váhala

Zákaz používání starých kotlů měl původně vstoupit v platnost již v září 2022. Nicméně, kvůli událostem posledních let, jako byla pandemie a válka na Ukrajině, došlo k jeho odkladu. Tento odklad dal majitelům starších kotlů dostatek času na přípravu, ale mnoho z nich toho nevyužilo. V České republice stále funguje okolo 150 až 250 tisíc starých kotlů, což znamená, že tisíce domácností stále neprovedly potřebné změny​.

Dotace, které mizí před očima

Pro nízkopříjmové domácnosti byly k dispozici kotlíkové dotace, které pokrývaly až 95 % nákladů na nový zdroj vytápění. Krajské příspěvky, jako například v Moravskoslezském kraji, dokonce přidávaly dalších až 20 tisíc korun navíc. Domácnosti s vyššími příjmy pak mohly využít dotace z programu Nová zelená úsporám (NZÚ), které poskytovaly až 130 tisíc korun na nový kotel nebo 180 tisíc korun na tepelné čerpadlo​.

Od září ale budou tyto dotace výrazně sníženy. Podpora pro nové kotle klesne na 110 tisíc korun, u tepelných čerpadel na 150 tisíc korun. V souhrnu tak mohou domácnosti, které nevyužily současné nabídky, přijít až o tři miliardy korun.

Poslední šance, jak neprohloupit

Stát však nabízí poslední šanci i těm, kteří doposud otáleli. Do konce srpna je možné podat žádost o dotaci podle dosavadních podmínek. Pokud bude výměna kotle již naplánovaná, úřady přihlédnou k této skutečnosti při kontrolách a pokuta hned následovat nemusí. Je však jasné, že každé další zdržení může znamenat nejen finanční ztrátu, ale i zbytečné komplikace při realizaci výměny kotle​.

Majitelé starých kotlů tedy mají poslední příležitost, jak se vyhnout finančním postihům a zároveň přispět k ochraně životního prostředí. Je čas jednat – každá další prodleva se může draze prodražit.

Zdroj: Justýna Malásková, https://www.finance.cz/novinky/od-1-zari-2024-plati-zakaz-nekterych-kotlu-cim-jiz-nezatopite/, https://www.srovnejto.cz/blog/povinna-vymena-kotlu-na-tuha-paliva-kdy-a-proc-uz-si-ve-starem-kotli-nezatopite/, https://jakspravnetopit.cz/zakaz-starych-kotlu/, https://www.sfzp.cz/tiskove-centrum/tiskove-zpravy/detail-tiskove-zpravy/?id=301,

6 Comments

  1. Já měl za to, že pokud spálí někdo m3 vysušeného dřeva na zahradě u táboráku, tak je to stejná zátěž pro přírodu, jako když stejné množství dřeva spali v kotli. Pokud tam samozřejmě nepřidá olej, PET lahve a podobné doplňky co do kotle nepatří. Jestli chce někdo vytěžit z m3 více tepla pomocí kvalitnějšího, ale drážního kotle, měla by to být jeho volba. Ne každý na to má. Pokutovat by se měli hlavně spalovači materiálů , které hoří , ale zásadně nejsou určeny ke spalování při vytápění domácností . To jsou ti dehtovači.

  2. Topit budu stále ve starém, na dotace jim kašlu. Mám les, dřevo zadarmo, tak mi tady nebude nějaký úředník diktovat, kolik mě bude stát vlastní teplo.

  3. Kdo můj komentář bude schvalovat, ministerská komise životního prostředí,schůze domovních důvěrníků nebo aktiv při ministerstvu vnitra.

  4. Naprostá dokonalost, vše je loby a stát bez koncepce co dál v energetice.V 90- tých letech jsem se nechal nachytat na elektrokotel,pak jsem zapojil do systému plynový Junkers a jak se mává s cenama, musel jsem koupit DAKON(2 emis.tř).Od září nelze topit pod pokutou. Takže nový kotel na pelety cca 120tis.Za 30 let tři zdroje vytápění.Ekoteroristi,(jen pro zasmání)dávám návrh, když se nemohou používat plast.brčka jen z přírodních materiálu, a tím se posléze nejde napít, a nepoužívají se plast tyčinky s tampóny na vytírání uší a nosů kojencům,tak aby se nepoužívaly kondomy a když už, použité se musí se dávat do k tomu určených sběrných nádob a pak ekologicky spálit.Pak zase ale budou protestovat děti země že se tím zničí zárodečné buňky. V Asii delty řek zaplněny mnoho km plasty, vše to jde do oceánů.Jedna zaoceánská loď na kontejnery za 1 den plavby vyprodukuje tolik zplodin a spotřebuje kyslík jako všechna auta v Evropě za jeden den. Svět se zbláznil. Chytrých lidí přibývá ale rozumných je čím dál méně.

  5. Přijde mi, že jsou stále jen kopírovány stejné nesmysly. Většina obyvatel na takové dotace nedosáhne- dostane max. 80t. na čerpadlo, které ale může vyjít na 350t.+ x dalších nákladů- např. na nový přívod u staršího domu…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*