Objevený deník židovské dívky: Jak dvě jednoduchá slova mohou změnit celý život

odvaha_markety_lukaskove_knihobaze
foto: Unsplash

Jak by váš život vypadal, kdybyste řekli „ano“ nebo „ne“? Dívka Ady přežila holocaust, následovalo těžké rozhodnutí.

Nová kniha posílá svoji hrdinku Adu v zásadním okamžiku jejího života dvěma odlišnými směry. Dívka si může zachovat morální kredit, nebo vykročit cestou snazší, ale ne právě morální?

Odvaha Markéty Lukáškové
Foto: se souhlasem nakladatelství Motto

Román se odehrává na historickém pozadí 50. let v Praze, v období politických represí a stalinistických čistek.  

Kniha popisuje, jak se žilo lidem v době, kdy o sobě nikdo nerozhodoval sám, ale rozhodovala o nich strana, ať už vědomě, či nevědomě. Ukazuje, jak snadné bylo dostat se na křižovatku, kde bylo třeba volit směr – jednodušší život, možnost vrátit se na školu, ze které vás pro původ vyhodili, zajistit si pořádné bydlení a pro matku zdravotní péči, nebo vykročit opačným směrem, kde hrozilo vězení a krušná budoucnost. Je to ukázka toho, že ne každý, kdo se zapletl s režimem, musel být nutně špatný člověk, jen nechtěl špatně žít.

Markéta Lukášková zápletkou nutí člověka přemýšlet nad tím, že ne všechno, co je snazší, je lepší. A že někdy se vyplatí vydat se složitější cestou, protože ta může člověka udělat šťastnějším.

S hlavní hrdinkou Adou autorka čtenáře seznamuje přibližně v první třetině knihy, na konci této části je položena zásadní otázka a děj se následně odvíjí ve dvou paralelách. V jedné z ní řekne ano, ve druhé odmítne a její život je diametrálně jiný. 

Sama Markéta Lukášková k tomu říká: „Často se mi stává, že se zamyslím nad tím, který moment v mém životě mě poslal tím směrem, tou cestou, na které jsem teď. A co by se stalo, kdybych se tehdy rozhodla jinak. Občas to vídám ve filmech, chtěla jsem si to zkusit v knize. A taky ukázat čtenářům, jakou reálnou moc nad svým osudem měl člověk v 50.letech. Jestli jeho rozhodnutí vlastně mělo nějakou sílu.“

Příběh Odvahy je zajímavý a je originální postavit knihu na dvou alternativních koncích. Po přečtení vám ale dojde, že jsou tady další, skryté vrstvy. Například to, že člověk má v životě tendence uchylovat se ke snadnějším rozhodnutím, jenže ne vždy to znamená, že se bude mít lépe. Kniha se dotýká každodennosti našich rozhodnutí, jak ovlivňují naše životy, podněcuje člověka k tomu, aby se nebál mít odvahu udělat věc, která není úplně snadná, ale ve výsledku ho udělá možná šťastnějším.

Kniha se odehrává v 50. letech minulého století. Historizující téma je velice oblíbené, zpracování v tomto případě je jednoduché, nenutí čtenáře znát příliš mnoho dobových reálií, a přesto se orientuje.

Jana Poncarová: Cyklistka

Jana Poncarová: Cyklistka

Populární spisovatelku motivoval k napsání románu o obdivuhodném životě baronky Blanky Marie Battaglia (1911-2005) niterný…

Zdroj: Martina Vydrová – autorský text, albatrosmedia.cz

Další články z této rubriky

Co mi dala rodná ves

Co mi dala rodná ves

Je dobré znát kořeny svého rodu, aby člověk mohl být sám sobě čím dál zřejmější. Kořeny své lidské existence bych…
Život je sladký

Život je sladký

Jaká je historie cukrářství, cukráren a kaváren? Několik desítek pamětníků, potomků někdejších mistrů i současných cukrářů, vzpomíná na radosti i…
Na Zemi jsme na okamžik nádherní

Na Zemi jsme na okamžik nádherní

Svědectví o jistě láskyplném, ale komplikovaném vztahu mezi svobodnou matkou a jejím synem, jakož i surový pohled na otázky rasy,…
Voda pro slony

Voda pro slony

Výjimečný příběh dvou lidí překonávajících překážky v krutém světě, v němž je i láska luxusem, který si může dovolit jen…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*