Patrick Taylor: Doktore, to byla jízda!

Patrick Taylor: Doktore, to byla jízda!
Foto: Pixabay

Oblíbený spisovatel Patrick Taylor (nar. 1941), pocházející ze severoirského hrabství Down, je i u nás známý knihami o příhodách svérázného doktora Fingala O´Reillyho a jeho asistenta Barryho Lavertyho, v nichž nechybí nadhled a příznačný humor. Mnohé se staly bestsellery a obdržely ocenění. Úctyhodnou sérii Irish Country, čítající devatenáct humoristických knih, završuje poslední dílo – novela „Doktore, to byla jízda!“.

Patrick Taylor: Doktore, to byla jízda!
Foto: se souhlasem nakladatelství Leda

Patrick Taylor se po většinu kariéry věnoval lékařskému vědeckému výzkumu, v němž pokračoval i po roce 1970, kdy emigroval do Kanady. Za celoživotní práci byl vyznamenán několika prestižními cenami. Poznal velmi dobře i medicínu v praxi – jak na klinice Belfastu, tak na venkově v Ulsteru. Ačkoliv je autorem téměř dvou set akademických prací, u široké veřejnosti proslul humorně laděnými knihami o dvou vesnických lékařích, jež pojí kromě profese hluboké přátelství.

Děj poslední knihy se odehrává ve vánočním čase roku 1965. Do fiktivního severoirského městečka Ballybucklebo se k doktoru Fingalovi Flahertie O´Reillymu vrací mladší kolega Barry Laverty poté, co dokončil svoji stáž v městské nemocnici. Je v jeho domě radostně přijat jako přítel i jako pomocný lékař. Fingal je půl roku šťastně ženatý s Kitty a o jejich blaho se pečlivě stará energická hospodyně paní Kincaidová, známá jako Kinky, která u něj pracuje už téměř dvacet let. Kromě svých předností vynikající kuchařky disponuje i nadáním nahlížet budoucnost. S nimi žije také černý labrador Arthur Guinness a bílá kočka Lady Macbeth.

Oba lékaři zažívají překvapivé, radostné i strastiplné příhody při péči o pacienty, jimž se snaží ulevit od fyzických i psychických obtíží. Obrátí se na ně také lord John McNeil s prosbou o diagnózu a léčbu nemocného mladšího bratra, jenž se vrátil zpět domů z Austrálie, kam se jako černá ovce rodiny před lety odstěhoval. Fingal i Barry využijí všech svých schopností i známostí v nemocnici, aby ho dobře vyšetřili, zjistili prognózu a pomohli ji zlepšit. Věří, že Andrew bude nakonec v natolik dobrém zdravotním stavu, aby se mohl účastnit slavnostního vánočního setkání spolu s obyvateli městečka. O to také velice stojí šestiletá Jill, která onemocněla planými neštovicemi a není jisté, zda se do slavnosti uzdraví. Tolik si přeje, aby se setkala se Santou. Ale není to jediné, po čem touží. Aby byla šťastná, k tomu kromě lékařské péče přispějí prodavačka v obchodě s dárky i kominík a ještě jeden pro ni důležitý a blízký člověk.

Vánoce se kvapem blíží a všichni mají plné ruce práce s přípravou slavnosti. Znovu ožívají tradiční zvyky, jako zdobení stromečku, vybírání nejlepších dárků pro blízké a přátele i přípravy svátečních sladkostí a pokrmů, v nichž vyniká skvělá Kinky. O některé rodinné recepty se dělí v závěru knihy. Radost z obdarování, usmíření a lásky je v tento čas obzvlášť intenzivní a dlužno dodat, že i doktor O´Reilly má zásluhu na tom, že se na tyto Vánoce bude ještě dlouho vzpomínat…

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, leda.cz

Další články z této rubriky

Tak trochu šílení

Tak trochu šílení

Máte chuť na něco tak trochu šíleného? Podle autorova mínění název vystihuje řadu postav knihy.
Činy mrtvých

Činy mrtvých

28. únor 1986 Jednoho chladného zimního večera je v centru Stockholmu zastřelen švédský ministerský předseda Olof Palme.
Nelži mi

Nelži mi

Nemám ráda svět sociálních sítí. Sama jsem zastánkyně jednání z očí do očí. Miluji kafíčka s kamarádkou tisíckrát víc než…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*