Paul Thomas Mann (6. 6. 1875 – 12. 8. 1955): německý spisovatel, který měl několik let i naše občanství

Paul Thomas Mann (6. 6. 1875 – 12. 8. 1955): německý spisovatel, který měl několik let i naše občanství
Foto: Pixabay

Romanopisec, esejista, povídkář, sociální kritik, scénárista a pedagog, jenž patřil k nejvýznamnějším světovým spisovatelům 20. století.

V německém Lübecku se do rodiny bohatého obchodníka s obilím narodil 6. června roku 1875 Thomas Mann.

Když mu bylo 16 let, zemřel jeho otec a celá rodina se přestěhovala do Mnichova. Thomas zde začal pracovat v pojišťovně.

Literární činnosti se věnoval už ve škole na doporučení svého staršího bratra spisovatele a básníka Heinricha Manna (1871–1950). Zpočátku psal povídky, které mu začaly vycházet v časopisech a byly přijímány velice kladně. Proto se Thomas rozhodl stát se spisovatelem.

První román Buddenbrookovi s částečnými autobiografickými rysy vyšel v roce 1901 a měl obrovský úspěch. Mann v něm mistrně vykreslil příběh rodiny, která upadá lidsky i ekonomicky.

Od roku 1903, po vydání novely Tristan a Tonio Kröger, se stal uznávaným uměleckým představitelem Německa. Za román Kouzelný vrch mu byla v roce 1929 udělena Nobelova cena za literaturu.

V roce 1930 vyšla jeho novela Mario a kouzelník, v níž ukázal nelidskou tvář fašismu. Nacisté tedy jeho tvorbu ihned po svém nástupu k moci zakázali a autora v roce 1933 zbavili občanství. V té době mu azyl nabídlo Československo, ale pro získání občanství musel mít trvalé bydliště v některé naší obci. Tak se v roce 1936 stal občanem Proseče u Skutče ve východních Čechách. Ačkoliv Thomas Mann pobýval ve Švýcarsku, naši republiku v roce 1937 navštívil – především Prahu, ale také se podíval do Proseče.

Rok nato odešel do Spojených států. Nejdříve učil na univerzitě v Princetonu a v letech 1942–1952 mu byla domovem Kalifornie, kde přijal občanství americké. Během 2. světové války působil pravidelně ve vysílání BBC pro německé posluchače.

Po válce, v roce 1952 se vrátil do Evropy a závěr svého života strávil ve Švýcarsku.

Jeho nejslavnějšími díly jsou novela Smrt v Benátkách, která vyšla v roce 1912 (podle ní byl natočen i film, a dokonce vznikla i opera), a rozsáhlý román Doktor Faustus (1947), který byl inspirován legendou o Faustovi. V rámci tohoto románu se setkáváme s hlavní postavou německého hudebníka Adriana Leverkühna, jehož příběh Mann zpracoval jako hudební dílo.

Posledním, avšak nedokončeným Mannovým titulem je psychologický román Zpověď hochštaplera Felixe Krulla, který vyšel v roce 1954 a podobně jako jeho ostatní tvorba zaujal čtenáře i kritiku ironií, úžasným používáním symbolických prvků i originálním zpracováním času děje svých příběhů.

Thomas Mann, který bývá označován za Goethova pokračovatele, zemřel ve svých osmdesáti letech v Curychu 12. srpna roku 1955.

Zdroj: Olga Skálová – art.com

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*