Petr Sojka: Příběhy pražských dvorků

Petr Sojka: Příběhy pražských dvorků
Foto: Pixabay

Neobyčejně obyčejné lidské osudy

Autor pořadů České televize „Z metropole“ a „Tajemství pražských dvorků“, redaktor Petr Sojka (nar. 1965), nás tentokrát zve na prohlídku vybraných pražských dvorků, aby připomněl osudy jejich slavných i pozapomenutých obyvatel a také (ne)dávnou minulost, v níž se odehrávaly.

Petr Sojka: Příběhy pražských dvorků
Foto: se svolením nakladatelství Grada

Petr Sojka v přitažlivě napsané publikaci představuje dvacet čtyři příběhů z pražských dvorků a vnitrobloků, v nichž se minulost často prolíná se současností a promlouvá o zajímavých životních etapách mnoha nevšedních obyvatel. Jsou mezi nimi také domy, které bychom dnes už marně hledali, a tak máme možnost alespoň na chvíli zakusit něco z jejich někdejší atmosféry.

Seznámíme se s Karlem Vostrovským, svérázem přezdívaným Cirát, neboť s ničím nenadělal mnoho řečí. Učarovaly mu řeka i moře, jehož vlny brázdil na lodi jako strojník. Teprve vlastní rodina s dětmi ho přiměla více pobývat doma. Jeho dobrodružné eskapády byly známé po celém Zlíchově, stejně jako neohroženost, s níž zachránil stovku tonoucích. V tom ho předčil jen Josef Rousek, jenž byl legendou již za svého života. Bydlel na Kampě u řeky a provozoval půjčovnu loděk. Mezi zachráněnými byli i dva dělníci opravující Karlův most, jež neváhal s nasazením vlastního života vytáhnout z vody. Za to se dostalo „hrdinovi od řeky“ a „hrdinnému zachránci tonoucích“ ocenění i od magistrátu.

Autor odhaluje další jedinečné příběhy, mezi nimi i ten o historii legendárního domu na Kampě u Karlova mostu. Kampa se stala domovem několika známých osobností, jako například malíře a ilustrátora Adolfa Kašpara. Vše nasvědčuje tomu, že právě zde čekalo na Rychlé šípy velké štěstí, spojené se jménem Maxmiliána Drápa, jehož vizitka zůstává i dávno po jeho smrti na domovních zvoncích. V nedaleké Čertovce zase na chvíli ožije film o chobotničkách.

Osobité a zajímavé jsou příběhy o Filomeně, ozdobníkovi a svatovítském kostelníkovi, o malostranském špitálu, domě, v němž se inspiroval Neruda, nebo železáři od Černého slona i pivovárku a paraguayském indiánovi. Zaujme povídání o italských kamenících a dvou sochařských géniích či rytířích a budoucím prezidentovi, ale také historka o vězení pro Mozarta a další popsané příběhy. Všechny doprovází množství dobových i současných barevných fotografií slavných osobností i prostých lidí, jejichž obdivuhodné životní osudy jsou spojeny se starou Prahou.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), grada.cz

Další články z této rubriky

Tak trochu šílení

Tak trochu šílení

Máte chuť na něco tak trochu šíleného? Podle autorova mínění název vystihuje řadu postav knihy.
Činy mrtvých

Činy mrtvých

28. únor 1986 Jednoho chladného zimního večera je v centru Stockholmu zastřelen švédský ministerský předseda Olof Palme.
Nelži mi

Nelži mi

Nemám ráda svět sociálních sítí. Sama jsem zastánkyně jednání z očí do očí. Miluji kafíčka s kamarádkou tisíckrát víc než…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*