Svět se chce bát, a proto hledá místa, která mu tuhle podivnou vášeň splní. Zvláštní postavení v tomto směru mají nemocnice Hellingly ve Velké Británii, německý Beelitz (kde se léčili mimo jiné Adolf Hitler, Erich Honecker či Vladimír Putin), korejská psychiatrická léčebna Gonjiam či singapurská Changi. Nezřídka se tu odehrávaly situace absolutně neslučitelné s lékařským prostředím a některé se dokonce objevily v hororových filmech.
Donedávna se k nim řadila i moskevská Chovrinská nemocnice (Ховринская больница), nacházející se ve stejnojmenném severním okrese ruského hlavního města. Na rozdíl od výše uvedených budov však nikdy svému účelu nesloužila. O to větší záhady ji obklopují a často vedou k mnoha dohadům a chybným výkladům. Počínaje důvody nedokončených prací i další existence.
CHYBY OD SAMÉHO POČÁTKU
Objekt o plánované rozloze 1000 m2, rozkládající se na pozemku o velikosti 2,4 hektarů a tyčící se do výše 42 metrů, měl mít k dispozici 1300 lůžek a samostatné patologické oddělení. Jeho podobu podle plánu čtveřice návrhářů realizoval tým architekta Igora Jakovleviče Jadrova (1927-1998). Jedenáctipodlažní stavba shora působila podle někoho jako třícípá hvězda (ovšem je hodně málo pravděpodobné, že by Sovětský svaz hodlal propagovat automobilku Mercedes), mnohem pravděpodobnější je připodobnění ke známému logu „biohazard“, jež poprvé představili inženýři chemické společnosti Dow Chemical v roce 1966.
Po pěti letech, kdy byla nemocnice těsně před dokončením, přišel překvapivý příkaz práce zastavit. To spustilo samozřejmě velké množství dohadů, počínaje nedostatkem finančních prostředků v kolabujícím SSSR, přes paranormální jevy komplikující stavbu, až po zdůvodnění, že na jejím místě stál původně hřbitov.
Skutečnost je podstatně jednodušší – pro Chovrinku, jak se objektu později začalo říkat, byla vybrána lokalita, kde se nikdy předtím nestavělo, protože šlo o bažinatý terén. Pod budoucí nemocnicí protékala v podzemním tunelu říčka Lichoborka. Půda byla nedostatečně odvodněna, takže už během budování začala do suterénů prosakovat voda. Sesedání půdy způsobilo praskliny ve zdivu, takže i když byl ve zmíněném roce 1985 přivezen nábytek a lékařské vybavení, práce už dále nepokračovaly.
Demolice probíhala v několika etapách včetně přilehlých budov. Foto: Wikipedie
—–
„DEŠTNÍK“ S POHNUTÝM OSUDEM
Opuštěná Chovrinka rozhodně doplatila na dramaticky se měnící politickou situaci v SSSR; na pořadu dne byly důležitější a zásadnější záležitosti a podobné případy jako Chovrinská nemocnice byly odloženy ad acta. V roce 1992 padlo definitivní rozhodnutí, ale pouze ve věci dostavby – k té už nikdy nemělo dojít.
Chátrající skelet začal přitahovat pochybné živly a současně se stal předmětem právnických tahanic. Jeho vlastnictví si nárokoval unitární podnik VPK-Technoteks, proti němuž stálo moskevské majetkové oddělení. Proces skončil v roce 2004 a 23. listopadu téhož roku podle nařízení vlády č. 2353-RP měla stavba pokračovat. Bylo zahájeno výběrové řízení, jehož vítězem se stala společnost Modstrojinvest, ale všechno skončilo pouhým plánem na revitalizaci.
V té době už prošel světovými biografy horor Resident Evil (2002) s Millou Jovovich a Michelle Rodriguez v hlavních rolích. Ústředním motivem byl tajný genetický výzkum fiktivní společnosti Umbrella Corporation, z jehož laboratoře unikne smrtící virus. Vzhledem k přítomnosti již zmíněného loga „biohazard“ se mluvilo o inspiraci moskevskou nemocnicí, které se z toho důvodu začalo říkat Deštník (Зонтик).
S příchodem podivných existencí, bezdomovců, dobrodruhů, většinou mladých lidí, se začaly rozmáhat „zaručeně“ duchařské historky, obsahující podivné postavy v černých maskách, duchy a zombie. Pak tu byla komunita zastánců adrenalinové zábavy, kteří se pokoušeli slézat opuštěná patra, dokonce tu některé skupiny pořádaly paintballové duely. To samo o sobě bylo krajně nebezpečné – bylo tu mnoho propadlých míst, vyčnívající armatury a jiné kovové předměty. Neexistovalo tu žádné oplocení, zábrany či mříže v oknech, proto byla pravděpodobnost zřícení velmi vysoká.
Tato situace nutila k vybudování zátarasů, protože až do roku 2009 byla Chovrinka bez potíží přístupná – z jedné strany ji lemoval Klinskij prospekt, z druhé průmyslová zóna a ze třetí park Gračevka. Dokonce se tvrdilo, že na některých patrech při tuhé moskevské zimě existovaly bruslařské plochy. Teprve v dubnu 2009 byla najata bezpečnostní agentura v počtu šesti mužů, která nemocnici střežila, a pozemek obehnali plotem z ostnatého drátu. Zadržení byli s ohledem na nízký věk většinou propuštěni s domluvou, ve vážnějších případech došlo k vyrozumění jejich rodičů. Od roku 2011 byly hlídky podstatně zesíleny a ostraha disponovala hlídacími psy. Jen pro představu, za první pololetí tohoto období bylo zadrženo 72 mladistvých, dvanáct dalších skončilo po úrazech v nemocnici.
INCIDENTY A MÝTY
Nejčastěji je zmiňována sekta satanistů, zvaných Nimostor, případně Nemostor. Měli obsadit nemocnici a údajně po útoku spáchat rituální sebevraždy, další vysvětlení hovořilo o útoku ozbrojených sil, které členy nechalo utopit v zaplavených podzemních prostorách. Jak se později ukázalo, šlo o další „lidové bájesloví“ – k ničemu takovému nedošlo.
Prokazatelně zde byli nalezeni čtyři mrtví: v roce 1990 tu byla zabita mladá dívka, jejíž vrah nebo vrazi nebyli nikdy vypátráni; v květnu 2011 se osmnáctiletý „lovec duchů“ zřítil z 8. patra. Největší rozruch způsobil nález mrtvoly svázaného a oběšeného muže (2015), doslova ikonickým se stal v roce 2005 skon šestnáctiletého Alexeje Krajuškina – toho odmítla dívka a chlapec skočil ze střechy do šachty výtahu. Jeho přátelé a další „obyvatelé“ Chovrinky mu ve 2. patře vybudovali památník, kde se objevily graffiti, květiny, krabičky cigaret a vzkaz: „Kraji, truchlíme a vzpomínáme!“
Duchařské příběhy měly základ i v obrovském symbolu na stěně obrácené do Klinského prospektu – neznámý sprejer ho vytvořil ve výši 20 metrů. Pro mnoho zastánců adrenalinu bylo téměř povinností proniknout do budovy a udělat si selfie u nápisu „Больница эта – край чудес, зашел в нее и там исчез“ (Tato nemocnice – místo zázraků. Vešel jsem do ní a zmizel tam).
Další záhadu zmínil místní stalker Ivan Vladimirovič – sice nemocnici nepovažoval za mystické místo, ale ani nevylučuje, že se tu odehrávají nenormální věci: v roce 2011 se náhle bez varování zřítil mohutný dub. „Aniž by tomu cokoli nasvědčovalo, bylo zcela bezvětrné počasí,“ dodává muž.
Na Chovrinku se odvolává i snímek Přízrak z Chovrina (Призрак из Ховрина, 2011). Jde o horor v duchu známého The Blair Witch Project. S tím rozdílem, že v ruském provedení se čtyři přátelé pokoušejí v okolí natočit film o místním Chovrinském přízraku. Pak už jde o klasický syžet: je nalezen opuštěný džíp s kamerou, na níž jsou zachyceny jejich poslední hodiny.
Další snímek měl realizovat mladý ruský režisér Sergej Kuzněcov pod názvem „Chovrino: Blog z podsvětí“. Jenže uvedená premiéra v březnu 2017 byla odložena o čtvrt roku a nakonec odsunuta na neurčito.
EPILOG
Objekt byl podle odborníků dokončen pouze ze 42 %, proto byl v roce 2012 zařazen do seznamu objektů určených k likvidaci.
Když byla v letech 2012 a 2013 vyhlášena dražba celého objektu s pozemky za 1,8 miliardy rublů, nikdo neprojevil zájem. Místostarosta Leonid Michajlovič Pechatnikov v listopadu 2013 potvrdil záměr ministerstva zdravotnictví Chovrinku zdemolovat a vystavět na jejím místě novou nemocnici. Oficiální rozhodnutí padlo v závěru roku 2016, ale už se mluvilo o běžné bytové výstavbě – likvidaci nemocnice mělo „zatáhnout“ ze svého rozpočtu město. Podle plánů měl v roce 2020 stát na tomto místě minidistrikt o rozloze 346 000 m2 (rezidenční plocha 294 100 m2, komerční 51 900 m2). Podle starosty Sergeje Semjonoviče Sobjanina měl nový komplex stát 18-19 miliard rublů.
Demolice měla podle náměstka primátora Moskvy Marata Šakirzjanoviče Chusnullina skončit v roce 2018, ale 5. června toho roku sdělil novinářům, že likvidace začne „… během několika příštích měsíců“. Konečně 18. října 2018 byl vybrán vykonavatel demolice (měla přijít na 919 milionů rublů) a 23. října se do zdí zakously stavební stroje. Samotná stavba zmizela 21. listopadu 2018, do 6. února 2019 skončily i územní práce včetně vytěžení základů a jejich zasypání.
Po dvou letech se na místě nemocnice začal stavět rezidenční komplex, jenž má být podle náměstka moskevského primátora Andreje Nikolajeviče Bočkarjova dohotoven do konce roku 2023.
Zdroj: redakce – RoBertino (autorské dílo), Wikipedia, archiv autora
Buďte první kdo přidá komentář