Podivuhodné chvíle se Sluneční písní

Podivuhodné chvíle se Sluneční písní
Foto: Leonardo.ai

Proslulá Sluneční píseň, známá také jako Chvála stvoření (Laudes creaturarum) je osobním spirituálním vyznáním svatého Františka (1182-1226). S vnímavostí, pokorou i úctou k tajemství stvoření se nad nejslavnější světcovou modlitbou zamýšlí RNDr. Miloslav Nevrlý (nar. 1933), známý cestovatel, spisovatel a ochránce přírody.

Podivuhodné chvíle se Sluneční písní
Foto: se svolením nakladatelství Kazda

Svatý František, zvaný též sv. František Serafinský (vlastním jménem Giovanni Battista Bernardone), se narodil v italské Umbrii ve městě Assisi, kde také ve svých 44 letech zemřel. Žil asketickým životem řeholníka, choval lásku k lidem i ke zvířatům, jež nazýval svými bratry a sestrami. Obdivuhodný muž, bohatý chudobou, se zasloužil o založení žebravého řeholního Řádu menších bratří – františkánů. Jako prvnímu ze svatých a mystiků se mu na těle objevila stigmata (Kristovy rány).

Františkova slavná báseň Chvála stvoření zahrnuje chvály bratru slunce, hvězdám a luně, větru, vzduchu a oblakům, vodě, ohni, matce země i těm, co pro lásku k Bohu mnoho ztratili, až po konečnou chválu sestře smrti. Svůj nejznámější chvalozpěv napsal sv. František roku 1225 již jako poloslepý a nemocný, nedlouho před smrtí. Ze všech neživých tvorů prý miloval nejvíce slunce a oheň jako symbol života, jež lidi odedávna provází, jak oceňuje v páté chvále: „Buď chválen, Hospodine, bratrem ohněm, kterým osvětluješ noc, a který jest krásný, radostný, jarý a silný.“

Miroslav Nevrlý líčí, jak jej okouzlila světcova chvála stvoření, díky níž se cítil v blaženém bezpečí. Františkovy chvály na něj působily podivuhodně magicky. „A myslím, že to bylo právě těch několik řádek, které mě později spolupřivedly k tomu, abych se nechal pokřtít,“ říká. U každé chvály, uváděné v českém překladu i v původní italštině, popisuje, co v něm probouzí, a dělí se o svůj pohled i niterné prožitky. Důstojně a s láskou oživuje stále platný odkaz svatého Františka, milujícího vše živé, ochranitele a patrona zvířat i přírody.

Text neobyčejné knížky příhodně doplňují detaily barevné skleněné okenní vitráže „Píseň Stvoření“ od sestry Ann Therese Kelly, nacházející se v univerzitní knihovně Villa Maria College, Buffalo, stát NY, inspirované Františkovou modlitbou.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), knihykazda.cz, databazeknih.cz, wikipedia.org

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*