Pověsti českých hradů a zámků: Znáte je?

Pověsti českých hradů a zámků
Foto: Pixabay

Proslulé Pověsti českých hradů a zámků (poprvé vyšly v roce 1935) se dočkaly již devátého vydání a dokazují, že báje, jimiž jsou opředeny naše hrady a zámky, neztrácejí na oblibě.                       

Josef Pavel (1889-1948), spisovatel, sběratel pověstí a lidových zvyků, absolvoval učitelský ústav v Plzni a poté působil jako učitel a školní inspektor. Za protiválečný postoj a vlasteneckou činnost byl v roce 1942 nuceně penzionován. V letech 1948-1989 nebylo jeho dílo z politických důvodů vydáváno. Pavlovým nejcennějším přínosem jsou knihy Ve stínu českých hradů a Pověsti českých hradů a zámků.

Pověsti českých hradů a zámků
Foto: se svolením nakladatelství Albatros Media, a. s.

Proslulé Pověsti českých hradů a zámků (poprvé vyšly v roce 1935) se dočkaly již devátého vydání a dokazují, že báje, jimiž jsou opředeny naše hrady a zámky, neztrácejí na oblibě. Josef Pavel uvádí sto po staletí tradovaných a nezřídka strašidelných příběhů o dění na panských a šlechtických sídlech.

Prostřednictvím starých legend připomíná historii v Čechách za panování slavných králů a císařů. Oživuje chrabré i méně slavné činy rytířů, vladyků a vládnoucí aristokracie, stejně jako život obyčejných lidí, postavených před nelehké zkoušky. V nich je třeba projevit nejen odvahu a sílu, ale také důvtip, selský rozum a praktický přístup k životu. Pověsti o dávných událostech se často týkají pátrání po skrytých pokladech, v nichž vystupují bájní tvorové, skřítci, víly, ale také loupežníci a zlé síly. Jiné jsou o duších, jež nedosáhly pokoje a z věčného bloudění je může vysvobodit čestný a nebojácný člověk.

Svět legend je úzce propojen se zmiňovanými hrady a zámky, jako například ta o dítěti v orlím hnízdě na místě, kde stojí hrad Orlík. K Šumburku na Maloskalsku se zase váže vzpomínka na proslulého doktora Josefa Kittela, jehož si místní vážili jako velkého divotvůrce i lékaře čaroděje. Hrad Lipnice je spojen s pověstí o stříbrném koni, Loket se zakletým purkrabím a Radyně s černým Hanušem a začarovaným pánem hradu Radenem. Podobně je tomu u mnoha dalších tajemných a kouzelných zvěstí, po věky vyprávěných.

Moravské pověsti

Moravské pověsti

Oblíbený herec Zdeněk Junák (nar. 1951) představuje nejzajímavější pověsti z Moravy, které vyprávěl ve svém…

Hrady a zámky jsou představeny v abecedním sledu. Pod jejich vypodobněním na černobílé dobové ilustraci je zmíněna stručná historie vzniku sídla a jeho slavných majitelů. Pak už se čtenář může seznámit s tajuplnými pověstmi, líčenými klasickým stylem, v nichž zpravidla dobro vítězí nad zlem.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), albatrosmedia.cz

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*