Příběh o trpké cestě k pochopení, ale i o nezlomné víře v život

Dům na konci ulice
Foto: Leonardo.ai

Oblíbená spisovatelka Karla Kubíková (nar. 1948) píše často o ženách, které musely v životě překonávat těžké zkoušky a nepříznivý osud. Její čtvrtý román Dům na konci ulice představuje Ninu, jež bydlí v rodinném domě s bratrem, s nímž nemá nejlepší vztah. Na vině je příčina, přes kterou se ani po letech nedokáže přenést. Budoucnost jí ale přinese nečekané změny. Ovlivní nejen sourozenecký vztah, ale i její další život. 

Dům na konci ulice
Foto: se svolením nakladatelství Euromedia Group

Ovdovělá důchodkyně Nina v sobě už dlouho pociťuje vnitřní neklid. Naruší ho prosba nové sousedky paní Vostré, zda by doučovala její dceru Gábinu, aby dobře složila zkoušky na gymnázium. Nina zprvu váhá. Pan Vostrý, majitel realitní kanceláře, jí před nedávnem dal nabídku k odkupu jejího domu, kterou rázně odmítla. Je v něm spokojená, žili zde už její prarodiče i rodiče a nemá v úmyslu se ho vzdát, i když bratr Radek, který v něm s ní žije, by nebyl proti.

Není to jediná věc, která ji mrzí. Syn Ondra se odstěhoval do Latinské Ameriky, a tak přišla o osobní kontakt s jeho rodinou a vnučkou, který pravidelně udržují přes Skype.

Nina prožívá spokojený, poklidný život. Doma jí dělá milou společnost přítulný pejsek, s nímž chodí na vycházky, ráda pečuje o zahradu a každou volnou chvíli věnuje četbě knih, poskytujících únik do jiného světa. V nitru však ukrývá dávnou, stále bolavou ránu z velkého životního zklamání, s nímž se dosud nevyrovnala.

Roztrpčená je i mladá Gábina, jíž rodiče nechtějí povolit studium vybraného oboru, a nutí ji na gymnázium. Proč musí pořád dělat něco, co nechce? K Nině dochází i kvůli jejímu pejskovi, když ani toho jí rodiče nedovolí. Brzy se obě sblíží a těší se na setkání, jež je vzájemně obohacují.

Nině se ale brzy začíná měnit život způsobem, který nedokáže ovlivnit. „Není důležité, co se ti stane, ale jak se k tomu postavíš,“ připomíná si slova své moudré babičky. Uvědomuje si, že v nové situaci se musí naučit správně zacházet se svými myšlenkami i vzpomínkami, třídit je, vybírat ty důležité a ignorovat, takové, které ji trápí, ale nic neřeší.

Kniha se velmi dobře čte. Snadno se ponoříte do jímavého děje a rozumíte autorkou dobře vykresleným povahám postav příběhu o stárnoucí ženě, která se musí vyrovnat nejen s bolestnou minulostí, ale i s blízkou budoucností a nevyhnutelnou změnou, která nadobro ovlivní její další život.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), euromedia.cz, knizniklub.cz

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*