Oceňovaný ornitolog, ptáčkař, zoolog a fotograf, prof. RNDr. Tomáš Grim, PhD. (nar. 1973) přichystal pro milovníky ptactva a všechny zvídavé čtenáře výpravnou publikaci, umožňující uvidět ptačí život, jak jej dosud neznali. Unikátní záběry opeřenců z celého světa jsou výjimečné nejen profesionální kvalitou, ale zejména netradičním pohledem přinášejícím nové poznatky.
Profesor zoologie a nadšený ptáčkař Tomáš Grim se naplno věnuje popularizaci a ochraně přírody. Zaměřuje se především na ptactvo, jež se stalo jeho celoživotní láskou. Vydal brožuru Kukačka obecná – pták roku 2010, o čtyři roky později se jako spoluautor a spolueditor podílel na Ornitologické příručce, a následně se jako spoluautor textu podílel na populárně vědecké a fotografické publikaci Kukačka: Nezvaný host (The Cuckoo. The Uninvited Guest), která získala prestižní cenu The BB/BTO Best Bird Book of the Year (nejvýznamnější mezinárodní ocenění pro knihy s ptačí tematikou) a byla vyhlášena BBC Wildlife Book of the Month. (viz https://www.tomasgrim.com/cs/texty/knihy/kukacka-nezvany-host-cena-nejlepsi-ptaci-kniha-roku-2017). Nyní mu v nakladatelství Kazda vyšla nová, velkoryse vypravená obrazová kniha z ptačího světa.
Žádný světadíl mu není dost daleko, aby se tam nevydal pozorovat a fotografovat ptáky. Na cestách strávil více jak sedm let a navštívil 85 zemí. Jeho brilantní fotografie byly vyznamenány mnoha prestižními cenami. Ty z nejzajímavějších prezentuje ve velkoformátové publikaci Ptačí svět očima fotografa. I když v předmluvě ujišťuje, že se nesnaží skoro nikdy o nějaké umění, pouze dokumentuje, záhy poznáte, že jde o projev skromnosti. Můžeme se těšit z úchvatných záběrů, nechat se jimi okouzlovat a zároveň se dozvědět z výstižných popisů zajímavá fakta o ptácích, jejich zvycích, životě, zvláštnostech. Podány jsou v přitažlivé kombinaci odbornosti, nápaditosti a vtipu, která zaujme znalce i naprostého laika. Text se přibližuje zajímavosti o konkrétním ptáku, dojmy, které ve fotografovi vyvolal i za jakých zvláštních podmínek byl pořízen. Nechybí údaje o typu fotoaparátu a objektivu, ISO, času i cloně.
Ať otočíte na jakoukoli stránku, budete žasnout nad každou fotografií, prezentující ukázku ze čtyř a půl tisíce ptačích druhů, které autor pozoroval a zvěčnil, čímž zároveň vytvořil český národní rekord a umístil se na prvních místech našich i mezinárodních bird(watch)erských žebříčcích.
V chronologickém řazení záběrů vyniká hned první a zcela jedinečná fotografie s kukačkou obecnou a rákosníkem proužkovaným, zachycující neopeřené kukaččí mládě, vytlačující z hnízda potomstvo svého hostitele. Další snímek věnovaný kukačce z Finska, jako dosud jediný ilustruje „second hand“ parazitismus v ptačí říši. Uchvátí drobný kolibřík usazený na růžovém poupěti, hnízdící kos za křížem sv. Jana Nepomuckého v Těchonicích, vousák obojkový z Botswany, „fintil“ květomil modrý z Kuby či záběr na volavku západní ze Saudské Arábie, „zarámované“ mostní konstrukcí, anebo největší papouščí kolonie na světě, nacházející se v Argentině. Překvapí poznatek o medosavce hvízdavé ze Severního ostrova na Novém Zélandě, u níž bylo jako u jediného ptáka na světě pozorováno páření v misionářské poloze.
Přijměte mimořádné pozvání Tomáše Grima a vydejte se s ním na cesty všemi kontinenty světa, abyste nahlédli do fascinujícího života ptáků. Poznáte, že ptactvo, jež obdivujeme pro eleganci a lehkost letu ne vždy čeká lehký život a stejně jako u lidí i u nich do něj zásadním způsobem zasahuje změna.
„Ptačí svět nejlépe vystihuje pestrost, diverzita, rozmanitost. V knize, která mě má bavit, proto chci, aby ptactvo létalo i posedávalo; pobíhalo i plavalo; otvíralo si zobák i zobák drželo; popelilo se i koupalo; aby létalo ve dne i v noci, v dešti i sněhové vánici. Od stereotypu mě osvěží fotky, kde opeřenci kradou, útočí, spí, hrají si, páří se… Právě tato pestrost je podstatou ptačího světa a takovou knihu jsem se pokusil vytvořit,“ říká Tomáš Grim.
Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), knihykazda.cz, luxor.cz, knizninovinky.cz
Buďte první kdo přidá komentář