Rádce, jak zvládnout dlouhodobou péči o naše nemocné blízké

Maják v bouři
Foto: Lenardo.ai

Většina z nás se setká za život se situací, že se bude muset postarat o někoho blízkého: když dlouhodobě onemocní, stane se neschopným postarat se o sebe následkem úrazu anebo třeba o stárnoucí rodiče. V takových chvílích se nám život obrátí vzhůru nohama a je třeba řešit, jak zvládnout práci, děti, partnera… A přitom zůstat fyzicky i psychicky v pořádku.

Maják v bouři
Foto: se souhlasem nakladatelství Mladá fronta

Nemoc přichází bez vyzvání a mnozí z nás budou jednou postaveni před situaci, že budou muset pečovat o své blízké. Ať už jde o dítě, partnera, rodiče nebo příbuzného, náš dosavadní život se převrátí vzhůru nohama. Maják v bouři od Mileny Machačové je praktickým a laskavým průvodcem pro pečující, s nímž lze toto náročné období zvládnout v psychické pohodě. Autorka na základě příběhů z praxe ukazuje, jak si poradit s různými diagnózami. Také pomůže s orientací v žádostech o sociální dávky. Hlavním poselstvím Majáku v bouři je vzkaz pečujícím: Nezapomínejte na sebe a nebojte se požádat o pomoc.

Nemoc blízkého člověka, o kterého je nutné se postarat, naruší celý náš dosavadní životní řád. „Je to jako maraton, který běžíte nedobrovolně a zcela bez znalosti techniky nebo vlastních sil. Náročnost situace se zvyšuje exponenciálně spolu s docházejícími silami, dlouhodobý stres silně ovlivňuje psychický i fyzický stav člověka. Jednoznačně potřebujete funkční krizový management. Tvrdou prioritizaci času a aktivit a související nastavení dlouhodobě udržitelného programu. Nelze běžet maraton stejným tempem jako sprint. A je nezbytné pečovat i o sebe,“ říká Milena Machačová.

Tato publikace je o podpoře pro rodinné pečující. Zaměřuje se na zásadní témata jako rozvržení sil, finanční podpora, způsoby pomoci, ideální a skutečný plán a zápisky pečovatele. Inspirací pro napsání knihy byly nejen opakující se otázky pečujících, ale hlavně ty stěžejní: „Proč mi tohle nikdo neřekl nebo Kdybych tohle věděl/a dříve…“

Maják v bouři jako první kniha svého druhu zpracovává téma komplexně. Je určena zejména pro sendvičovou generaci, lidi ve středním věku, kteří pečují o své děti a zároveň o stárnoucí rodiče, ale i pro ty, jimž onemocněl partner či rodič dlouhodobě nepříznivou nemocí nebo se například vlivem úrazu nedokáže o sebe postarat sám.

„Kniha přináší základní informace pro ty, kteří s péčí o blízkého v domácím prostředí začínají, a hlavně obyčejnou lidskou podporu. Čtenáři v ní najdou návody, postupy a odpovědi na otázky jak, co, kdy, kde a proč zařídit. Součástí knihy jsou i krátké příběhy z mé praxe i osobního života,“ doplňuje Milena Machačová.

O autorce

Milena Machačová vystudovala speciální pedagogiku v oboru Vychovatelství pro ústavy sociální péče. Ve své praxi v průběhu let pečovala o osoby s kombinovaným postižením, seniory s duševním a mentálním postižením a osoby v těžké fázi Alzheimerovy demence. Díky průběžnému vzdělávání a praxi se stala poradkyní pro rodinné pečující, umírající a pozůstalé. Jejími klienty jsou rodiny, do kterých vstoupila Alzheimerova demence, rodinní pečující o vážně nemocného nebo umírajícího blízkého a truchlící.

Zdroj: Eva Karasová, albatros media.cz, databazeknih.cz, mfknihy.cz, luxor.cz

Další články z této rubriky

V kůži vlka

V kůži vlka

Nejvýznamnější švédská autorka Kerstin Ekmanová (nar. 1933) vystudovala obor literární historie. Zpočátku své spisovatelské kariéry psala především detektivní romány, později…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*