Reliéf v nadživotní velikosti inspirovaný Švejkem a další tipy na výlet na Vysočině

Reliéf v nadživotní velikosti inspirovaný Švejkem a další tipy na výlet na Vysočině
Foto: Vysocina.eu

Pojďte s námi objevit unikátní reliéfy vytesané do žulové skály. Máme pro vás tip na výlet do přírody s nevšední podívanou inspirovanou dobrým vojákem Švejkem – literární postavou, která toto místo provází. Prolnutí přírody a tří naprosto unikátních reliéfů o velikosti kolem tří metrů nad zatopeným lomem vás nadchne stejně tak jako další památky v této oblasti. Vydejte se spolu s námi po stopách dobrého vojáka Švejka, ale i na hrad Lipnice ze 14. století – s nočními prohlídkami a koncerty.

Národní památník odposlechu

V zatopených žulových lomech nedaleko hradu Lipnice vznikla umělecká galerie. Najdete zde tři reliéfy: úst, ucha a očí. Reliéfy nepřehlédnete – velikost každého z nich je kolem tří metrů. Jejich autorem je sochař Radomír Dvořák.

Přírodní umělecká galerie byla později pojmenována jako Národní památník odposlechu, pro připomínku praktik minulého režimu. Reliéfy nesou názvy Bretschneiderovo ucho, Ústa pravdy a Zlatý voči.

Jako první vznikl v roce 2005 reliéf s názvem Bretschneiderovo ucho. Svůj název nese podle jména tajného policisty z Haškova románu Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Druhý reliéf, Ústa pravdy, pochází z roku 2006 a jeho inspirací je dílo Bocca della Verità – reliéf v předsíni kostela Santa Maria in Cosmedin v Římě. Jako poslední, roku 2007, vznikl reliéf Zlatý voči.

Reliéf v nadživotní velikosti inspirovaný Švejkem a další tipy na výlet na Vysočině
Foto: Vysocina.eu

Monument Hlava XXII.

Tři reliéfy, které najdete v Národním památníku odposlechu, doplňuje netradiční pomník Jaroslava Haška s názvem Hlava XXII. Monument je sestaven z osmi žulových segmentů a tvoří hlavu o velikosti 2,65 m. Inspirací monumentu je slavný protiválečný román Josepha Hellera. Autorem je opět sochař Radomír Dvořák a patronem sochy je pak vnuk Jaroslava Haška.

Reliéf v nadživotní velikosti inspirovaný Švejkem a další tipy na výlet na Vysočině
Foto: Wikipedia

Památník Jaroslava Haška

Přímo v centru Lipnice nad Sázavou můžete navštívit v domě č. 185 stálou expozici díla a života spisovatele Jaroslava Haška. Spisovatel je autorem půldruhého tisíce povídek, humoresek, satir, článků, humoristických románů i divadelních her. Nejvíc jej však proslavil, díky překladu do více jazyků, román Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Tomuto románu je věnována i velká část expozice. Místnosti v domě, kde Hašek žil, jsou doplněny dobovými exponáty. Najdete zde deštník, klobouk, půllitr, lahev, harmoniku…

Jedním z nejcennějších exponátů jsou však Haškovy hodinky. Zajímavostí je replika rakousko-uherské uniformy a také replika ženských šatů z dadaistického výletu s Kudějem. Hrob spisovatele Jaroslava Haška najdete na místním hřbitově, jeho náhrobek poznáte podle kamenné otevřené knihy. Hřbitůvek střeží zřícenina Bílá věž, která se nachází přímo nad ním.

Reliéf v nadživotní velikosti inspirovaný Švejkem a další tipy na výlet na Vysočině
Foto: Wikipedia. Přímo v centru Lipnice nad Sázavou můžete navštívit v domě č. 185 stálou expozici díla a života spisovatele Jaroslava Haška.

Zřícenina Bílá věž

Vznik tzv. Bílé věže datujeme do 15. století, kdy byla součástí předsunutého opevnění města a hradu. Nyní existuje již jen torzo okrouhlé věže, které dosahuje do výšky až 5 m a navazuje na zbytky valu a příkopu vylámaného do skály.

Reliéf v nadživotní velikosti inspirovaný Švejkem a další tipy na výlet na Vysočině
Foto: Pixabay. Pokud budete na výletě v Lipnici nad Sázavou, neměli byste bez povšimnutí minout hrad Lipnici.

Hrad Lipnice

Pokud budete na výletě v Lipnici nad Sázavou, neměli byste bez povšimnutí minout hrad Lipnici. Jedná se o jeden z největších šlechtických hradů, založených na počátku 14. století pány s Lichtemburka, později pak sloužil jako sídlo bohatých Trčků z Lípy. Na hradě je možné si prohlédnout archeologickou expozici, rozsáhlá sklepení i gotickou kapli. Nadchnou vás také výhledy z tohoto hradu do okolí. Jsou opravdu úžasné. Výlet můžete spojit i s některou z kulturních akcí, která se na hradě koná. Více o akcích najdete na webu hradu Lipnice.

Zdroj: redakce – Justýna Malásková, mapy.cz, hrad-lipnice.cz, vysocina.eu

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*