Pro všechny začínající malé čtenáře vyšel Zajíc Krajíc – krásný příběh o objevování a přáních, který slouží i k nácviku čtení genetickou metodou.
Je krásný den, slunce hřeje a na šípkovém keři raší první lístky. Copak se to ale pod ním ukrývá? To je přece zaječí pelíšek! Bydlí v něm šest sourozenců, kteří neustále tropí nějaké rošťárny. Nejčipernější z nich je zajíc Krajíc. Nevydrží chvilku na místě a pořád by něco objevoval. A tak se stane, že se seznámí s liškou Rézkou, kocourem Drápem, strašákem do zelí, psem Rafem i se Sněhulákem. Zajíc Krajíc by se chtěl stát hrdinou a být jako oni… jenže to nebude jen tak. Splní si nakonec své největší přání?
„Většina dětí má sny o své budoucnosti. Představují si, čím by jednou mohly být. Já jsem takový sen měla a splnil se mi – píšu knihy. Čím by chtěl být všetečný zajíc Krajíc? Na výpravách do okolí pelechu potkává tvory, které touží napodobit. Ne vždy se mu to daří, a tak pochopí, že svou cestu teprve hledá. Musí si věřit, že ji najde. A pak se jako správný zajíc může stát čímkoliv si bude přát. A to platí nejen pro zajíce,“ říká o své knize Ivona Březinová, která má na kontě víc než 20 knih pro děti a mládež – od leporel až po romány pro dospívající – a je autorkou slabikáře pro výuku čtení analyticko-syntetickou metodou.
Zajíc Krajíc vychází v edici Nebojím se písmenek a slouží k nácviku čtení genetickou metodou. To však neznamená, že se na ní nemohou procvičit a příběhem se pobavit i ostatní začínající čtenáři. Genetická metoda čtení označovaná též jako hlásková, spočívá v hláskování slov. Dítě nejprve „přehláskuje“ slovo, pak je teprve přečte dohromady. Spojuje tedy hlásky bez slabikování, vychází se z intuitivního čtení po hláskách, které si osvojují už předškoláci.
O autorce:
Ivona Březinová vedla šest let semináře tvůrčího psaní na Literární akademii. Její prvotina Zrcátko pro Markétu odstartovala bohatou řadu knih od leporel přes pohádky, příběhy pro malé čtenáře (F jako Fík, Vítej, Karle!, Ďasík a Ďáblík), populárně-naučné texty a encyklopedie až po romány pro teenagery. Pro dívky vydala literární cestopisy (tzv. Béčkovky) a nevyhýbá se ani závažným tématům (Lentilka pro dědu Edu, Kluk a pes, Řvi potichu, brácho, triptych Holky na vodítku). Mnohé její publikace získaly ocenění a byly přeloženy do cizích jazyků (5 knih bylo oceněno Zlatou stuhou, dvě nominace na Magnesia Litera). Je patronkou literární soutěže Cena Ivony Březinové v rámci projektu Psaní pomáhá.
Zdroj: Eva Karasová, albatrosmedia.cz, databazeknih.cz, mfknihy.cz, knizniklub.cz
Buďte první kdo přidá komentář