Roland Gerstmeier: Hmyz – Do kapsy

Roland Gerstmeier: Hmyz – Do kapsy
Foto: Pixabay

V praktickém kapesním vydání vyšla publikace uznávaného německého entomologa prof. Dr. Rolanda Gerstmeiera (nar. 1953), zabývajícího se výzkumem brouků, ekologií živočichů a behaviorální biologií.

Roland Gerstmeier: Hmyz – Do kapsy
Foto: se souhlasem nakladatelství Grada

Přehledně a přitažlivě uspořádaný průvodce představuje sto šest druhů hmyzu vyskytujícího se v naší přírodě. Již na předsádkách se čtenář seznámí s názorným vyobrazením a popisem těla hmyzu a s jeho vývojem od vajíčka k dospělému jedinci.

Všechen uvedený hmyz je rozčleněn podle stavby těla a počtu i vzhledu křídel do sedmi skupin, jež jsou na stránkách jim věnovaných označeny pro snadnou orientaci barevným kódem. Jde o zástupce rovnokřídlých, polokřídlých, čtyřkřídlých, dvoukřídlých, blanokřídlých, brouků a motýlů.

U každého popisovaného druhu je kromě jeho barevné fotografie a latinského názvu uvedena také velikost, typické znaky, charakteristika, místo výskytu, způsob života i odlišnosti samečka od samičky. Informace oživují zajímavosti, jež nejsou vždy všeobecně známé. Například, že vývoj v dospělce trvá u krtonožky většinou dva roky nebo že žluťásek řešetlákový má schopnost přezimovat bez úhony i pod sněhem a jakmile únorové sluníčko trochu prohřeje vzduch, může se vydat za pastvou. Poznáme také, že vosík francouzský a vosa saská jsou mírumilovní a jejich obydlená hnízda by se v žádném případě neměla odstraňovat a ničit.

Zaujmou informace o rozdílech, jakými způsoby vyluzují cvrkavé zvuky sarančata a cvrčci, o tom, jak účinně se dokáže bránit kněžice pásovaná, proč se jedna z ploštic jmenuje zákeřnice, jak ponouká k páření samičku krásně zbarvené ruměnice pospolné její druh, proč se nepotopí bruslařka obecná, pohybující se lehce po vodní hladině, kolik generací mšic se narodí během roku, čí larvy vidí do všech stran, a dokonce že i mezi některými čmeláky existují „kukaččí“ způsoby. Poznáme rovněž motýla, který nalétá přes tisíce kilometrů a svým způsobem letu připomíná kolibříka, ale také, jak umí lišaj vrbový účinně zastrašit případného útočníka, a mnoho dalších zajímavostí z hmyzí říše.

Hmyz je na naší planetě zastoupen jedním milionem druhů a patří k nejpestřejší skupině živočichů, jež ji obývají. Výborná populárně naučná knížka, kterou lze díky kapesnímu formátu nosit s sebou do přírody, umožní lépe se seznámit s jejich sto šesti druhy běžně se u nás vyskytujícími. Zaujme všechny zvídavé čtenáře od 9 do 99 let.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, grada.cz

Další články z této rubriky

Kvítka v bytě

Kvítka v bytě

Všem začátečníkům, ale i nadšeným a pokročilým pěstitelům pokojových rostlin je určen dnešní zajímavý příspěvek.
Žít dlouhý život – ale jak?

Žít dlouhý život – ale jak?

Zajímavá otázka, kterou se zabývají čtyři odborníci z různých oborů v knize (zatím v německém jazyce) Das lange Leben leben…
Tak trochu šílení

Tak trochu šílení

Máte chuť na něco tak trochu šíleného? Podle autorova mínění název vystihuje řadu postav knihy.
Činy mrtvých

Činy mrtvých

28. únor 1986 Jednoho chladného zimního večera je v centru Stockholmu zastřelen švédský ministerský předseda Olof Palme.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*