Retro ala PLUS Ostrava z let 1967-1969 je doplněné o sběratelské kartičky
Unikátní časopisecká série příběhů Rychlých šípů Jaroslava Foglara s ilustracemi Jana Fischera se vrací do prodeje. Tentokrát ovšem nemíří na pulty knihkupectví, ale do novinových stánků a prodejen tiskovin.
Retro časopisy přináší nostalgické vzpomínky na dobrodružství pěti kamarádů, kteří okouzlili čtenáře napříč generacemi.Časopisy vychází postupně – od října 2024 až do března 2025.
1. číslo na trh vstoupilo v říjnu a v prodeji bylo do 03. 11. 2024.
2. číslo vyšlo 04. 11. 2024 a v prodeji bylo do 24. 11. 2024.
3. číslo vyšlo 25. 11. 2024 a v prodeji bude do 15. 12. 2024.
4. číslo vychází 16. 12. 2024 a v prodeji bude do 05. 01. 2025.
5. číslo vychází 06. 01. 2025 a v prodeji bude do 26. 01. 2025.
6. číslo vychází 27. 01. 2025 a v prodeji bude do 16. 02. 2025.
7. číslo vychází 17. 02. 2025 a v prodeji bude do 06. 03. 2025.
Všechny čísla budou postupně dostupná ve vybraných trafikách a na benzínových stanicích, prodejnách České pošty a v sítích hypermarketů i supermarketů.
Kreslený seriál Rychlé šípy je u většiny čtenářů spojen s nostalgickou vzpomínkou na dětství. „Chtěli jsme kus téhle nostalgie vrátit pamětníkům dob minulých i nové generaci dětí. V době všemocného internetu posíláme každé tři týdny na novinové stánky jeden sešit Rychlých šípů v papírové podobě. Bude jich celkem sedm! Je v tom něco kouzelného a zároveň záměrně staromódního a romantického, co by se snad líbilo i jejich autorovi, Jaroslavu Foglarovi i samotným Rychlým šípům,“ řekl k unikátním retro vydáním Ondřej Müller, programový ředitel literatury pro děti a mládež z nakladatelského domu Albatros Media.
Před více než šesti lety začalo nakladatelství Albatros znovu vydávat dílo Jaroslava Foglara. V novém kabátě, s novými ilustracemi, v nové grafické úpravě, vytištěné nejmodernější technikou. Je však mnoho čtenářů, kteří dnes zavítají do knihkupectví málokdy, a právě pro ně je určeno nové sešitové vydání slavného českého kresleného seriálu Rychlé šípy. „Chceme upozornit na to, že tenhle komiks, který vychoval již několik generací čtenářů, nezastaral a je stále lákadlem,“ vysvětluje dále Ondřej Müller.
Každý sešit navíc obsahuje sběratelské karty, které jistě podpoří zájem o pětici kluků, jejichž přátelství, odvaha i smysl pro humor jsou dnes tolik potřeba. Rychlé šípy jsou nejen součástí naší kulturní historie, ale i inspirací pro mladé čtenáře. „Jsme nadšeni, že můžeme tuto klasiku znovu po 57 letech přivést k životu v původním provedení s rekonstruovanými malbami Jana Fišera a následně Marko Čermáka tak, jak vycházelo v sešitové podobě od prosince 1967,“ dodává Ondřej Müller.
Sběratelé, pamětníci i děti mají stále o příhody Mirka Dušína, Jarky Metelky, Jindry Hojera, Červenáčka a Rychlonožky zájem. Připojte se také k dobrodružství Rychlých šípů! Vstupte do jejich světa plného přátelství, odvahy a zábavy!
O autorovi:
Jaroslav Foglar / Spisovatel, šéfredaktor časopisů Mladý hlasatel, Junák a Vpřed, významný metodik, pod přezdívkou Jestřáb byl dlouholetým skautským vůdcem 2. oddílu Praha. Své zkušenosti, nápady a programové tipy nabízel prostřednictvím časopisů a později knih na pomezí příběhu a metodické příručky, jako byly Kronika Ztracené stopy či Náš oddíl. První povídka Vítězství mu vyšla ve Skautu Junáku v prosinci 1923. O deset let později ve stejnojmenném časopise publikoval na pokračování román Boj o první místo. Poté následovaly knihy Hoši od Bobří řeky, Přístav volá a dvě desítky dalších. Ty se spolu s mnoha povídkami a komiksy v čele s Rychlými šípy staly nejpodstatnější četbou pro několik generací mladých lidí. Jeho odkaz včetně autorských práv spravuje Skautská nadace Jaroslava Foglara.
O ilustrátorech:
Dr. Jan Fischer / Malíř, ilustrátor, karikaturista, vzděláním doktor práv, který se proslavil jako první kreslíř komiksových příběhů Rychlých šípů. Tento kultovní český kreslený seriál si první čtenáři mohli prohlédnout 17. 12. 1938 v Mladém hlasateli. Svou proslulost si získal nejen díky scénáři Jaroslava Foglara, ale i díky neopakovatelnému mistrnému kresebnému ztvárnění Jana Fischera. Ten totiž svou karikaturní kresbou vtiskl hlavním i vedlejším hrdinům v příbězích Rychlých šípů jedinečného ducha. Nejen jeho postavy mají situační výraz ve tváři, ale zachoval i dobový svět městských ulic, sklepů či půd.
Marko Čermák / Kreslíř, hudebník a tramp. V roce 1968 po smrti Dr. Jana Fischera (v r. 1960) uspěl v konkursu a pokračoval v kreslení seriálu Rychlé šípy, který vytvořil Jaroslav Foglar. Nejprve překreslil osm příběhů nakreslených Václavem Junkem v roce 1941, poté v letech 1970–1971 nakreslil 40 nových příběhů. V roce 1971 zpracoval pro vydavatelství Novinář komiksové verze knih Záhada hlavolamu a Stínadla se bouří. Byl dlouholetým členem skupiny Greenhorns (Zelenáči), společně s Janem Vyčítalem (další kreslíř) a Michalem Tučným. V letech 1968–1970 působil ve skupině White Stars. Je považován za jednoho z prvních průkopníků hry na pětistrunné banjo. Nyní působí v trampské a country kapele Paběrky Marko Čermáka.
Zdroj: Jana Fikotová, Ondřej Müller, albartosmedia.cz, skautskanadace.cz, kultura21.cz
Buďte první kdo přidá komentář