Šedé včely

Šedé včely
Foto: Leonardo.ai

Jeden z nejvýznamnějších ukrajinských spisovatelů, scenárista a publicista Andrej Kurkov se narodil roku 1961 ve vsi Budogošč v Leningradské oblasti, a od mala žil v Kyjevě. Na Ukrajině zůstává i během války a informuje o současné situaci. V roce 2023 byl nominován na Mezinárodní Man Bookerovu cenu. Vítězný román Šedé včely (na Ukrajině vyšel roku 2018) obdržel prestižní francouzské literární ocenění Prix Médicis Étranger 2022 a National Book Critics Circle Award 2022.

Šedé včely
Foto: se svolením nakladatelství Paseka

Děj knihy se odehrává v novodobém válečném konfliktu na Ukrajině, jež zasahuje do života lidí ve městech i na vesnicích. Hlavní hrdina, padesátiletý Sergej Sergejič, spolu s někdejším nepřítelem z dětství, Paškou Chmelenkem, jako jediní zůstali v opuštěné vesnici Malá Starohradivka u Horlivky, nacházející se šedé zóně. Na Donbase zuřící válka doléhá až sem. „A život stejně plyne dál. Jako řeka. Kam se taky má podít, dokud se nevleje do smrti?!“

Paška využívá kontaktů, které mu pomáhají přežít, zatímco Sergejova hlavní starost je o jeho úly se včelami. Válka v něm ani nevzbuzuje strach o život, jako spíš určité nepochopení, jež přešlo ve lhostejnost vůči všemu kolem. Jen odpovědnost za včely mu zůstala.

Jeho žena Vitalija i s dcerkou od něho před lety odešla. Zůstal sám s raněnou duší, ale přestál to. Kvůli nemoci mu byl přiznán invalidní důchod, který vystačil na skromné živobytí, které si přilepšoval prodejem medu. Když dosud vzdálená palba zesílila a ostřelování zasáhlo vedlejší domy, Sergej se rozhodl zachránit včely přestěhováním na klidné místo s dostatkem potravy. Za starý žigulík připojil přívěs s úly a vydal se na cestu. Musel projet přes několik strážních stanovišť, kontrolních vojenských hlídek a celnici, než se dostal do Záporožské oblasti. Měl v úmyslu navštívit kolegu včelaře Achtema, Tatara, žijícího na Krymu. Zažil nejednu nebezpečnou situaci, a také poznal lidi, kteří mu ochotně pomohli.

„Když se do knížky začtete, zjistíte, že je na ní víc než děj, důležitější atmosféra, ve které se odehrává,“ zmiňuje její překladatel a publicista Libor Dvořák. Sám autor v jedné diskuzi přiznal, že svého hrdinu vylíčil jako člověka, který vnímá nebezpečí jak z ukrajinské, tak z ruské strany. „Já jsem totiž nepsal o válce, ale o životě, kdy vám válka dýchá na záda. A už vůbec jsem nepsal o politice, zajímali mě jen a pouze lidé,“ řekl. Šedé včely – důvod názvu se čtenář dozví v závěru příběhu – je čtivá kniha, kterou budete číst s napětím, zvědavostí a s pochopením pro život „obyčejného“ člověka, který je schopen i v těžkých dobách nemyslet jen na sebe, a nezištně pomůže druhým. Osud přijímá i s jeho neodvratnými dopady, a přitom neztrácí cit pro krásu života i úctu k němu.

Uznávaný romanopisec Andrej Kurkov, označovaný za novodobého Bulgakova, v sobě nezapře satirika. Ani v těžkých chvílích, jež líčí, se nevyhýbá humoru a ironii. Patří k nejvíce překládaným ukrajinským autorům současnosti. Napsal třináct románů, pět knih pro děti a je autorem dvaceti realizovaných scénářů k filmům a dokumentům.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), paseka.cz

Další články z této rubriky

Šedé včely

Šedé včely

Jeden z nejvýznamnějších ukrajinských spisovatelů, scenárista a publicista Andrej Kurkov se narodil roku 1961 ve vsi Budogošč v Leningradské oblasti,…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*