Sejdeme se na piazzetě

Sejdeme se na piazzetě
Foto: Pixabay

Objevte neznámá místa Itálie

Oblíbená americká spisovatelka Frances Mayesová (nar. 1940) se proslavila románem Pod toskánským sluncem, který byl úspěšně zfilmován. Pojednává o koupi a renovaci staré italské vily Bramasole v toskánské Cortoně, kde Frances s manželem Edem rádi pobývají, pokud se nevěnují jednomu ze svých velkých koníčků – cestování.

Sejdeme se na piazzetě
Foto: se svolením nakladatelství Paseka

Seznámíme se s několika slavnými městy, kam jezdívala honorace a jsou oblíbené u aristokracie a významných osobností, a také s méně známými místy Itálie, která navštívili a stojí za to vidět, poznat jejich zvláštní kouzlo, historii, staré legendy, zajímavosti, slavné osobnosti a také výbornou kuchyni. „Zjistili jsme, že projíždět se po venkovských silničkách nám poskytuje potěšení srovnatelné s radostmi turisticky oblíbených míst, protože objevitelství bezu předsudků umocňuje zážitky.“ Dozvíte se tak, odkud pocházejí nejcennější olivy, jaká oblast je hlavním evropským vývozcem kiwi i v které vesnici je průměrná délka života devadesát pět let a další unikátní zajímavosti.

Postřehy Frances Mayesové zachycují i to, co běžný návštěvník leckdy ani nevnímá. Například místo, kam jezdí úplně všichni, uvádí slovy: „Plovoucí město trpí záplavou turistů, a po právu: Benátky, místo, kde sny vystupují z vody, kde vás do očí uhodí barvy všude, kam se podíváte, kde se slévá vědomí s podvědomím, kde se potkává tajemný východ se západem a kde z každé rodící se lásky vyroste nefalšovaná vášeň. Pobyt tady mě rychle naplní.“

Frances Mayesová, profesorka tvůrčího psaní a ředitelka Centra poezie připravila čtenářům, kteří stejně jako ona rádi cestují a milují Itálii, chutné literární sousto. Knihu uspořádala geograficky od severu k jihu, s mnoha odbočkami z hlavních tras, aby představila kromě známých měst i poklidná místa stranou turistického ruchu, nabízející nečekané objevy. Poznáte bella Italia s dosud udržovanými tradicemi i temperamentní naturel a vstřícnost místních obyvatel. Autorka nezapomíná na obdivuhodná díla slavných autorů (malířů, spisovatelů, básníků i filozofů) a vyprávění oživuje jejich citáty. „Odjakživa mě zajímá, jak místo ovlivňuje ty, kdo na něm žijí,“ vyznává.

Její kniha není popisným cestopisem letem světem ve stylu nalevo uvidíte to, a za rohem napravo zase tohle. Frances Mayesová disponuje uměním vtáhnout čtenáře do děje vyprávění s upřímností a otevřeností, aby se cítili jako přátelé, s nimiž sdílí radost ze života. Zážitky sděluje poutavě, nadšeně a s láskou. Nezapře, že je gurmánkou a výtečnou kuchařkou. Kulinářské umění ji zajímá, představuje navštívené podniky s tradiční kuchyní či místními specialitami včetně vybraných druhů chutného vína a přidává k dobru řadu italských receptů.

Nechte se unášet nádhernou krajinou, historickými městy i malebnými vesnicemi italských regionů Piemont, Trentino-Alto Adige, Benátsko, Furlánsko-julské Benátsko, Emilia-Romagna, Ligurie, Toskánsko, Umbrie, Marche, Lazio, Apulie, Sardinie a Sicílie, než zamíříte do autorčiny milované Cortony. Poznáte, že Itálie je zemí, která nepřestává překvapovat.

Srdce nemá vrásky

Srdce nemá vrásky

Rozhlasové moderátorce Blance Malé (nar. 1965) přinesla láska k Itálii zároveň velkou lásku osobní, za…

Čtení si vychutnáte i po jazykové stránce, Frances Mayesová se vyjadřuje výstižně, citlivě i poeticky navozuje přátelskou atmosféru, jako byste vše prožívali společně. Velké uznání patří také vynikajícímu překladu oceňovaného Petra Eliáše.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), paseka.cz, databazeknih.cz, knihcentrum.cz

Další články z této rubriky

Tak trochu šílení

Tak trochu šílení

Máte chuť na něco tak trochu šíleného? Podle autorova mínění název vystihuje řadu postav knihy.
Činy mrtvých

Činy mrtvých

28. únor 1986 Jednoho chladného zimního večera je v centru Stockholmu zastřelen švédský ministerský předseda Olof Palme.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*