Soňa Červená: Stýskání zažehnáno

Soňa Červená: Stýskání zažehnáno
Foto: Freepik

Soňa Červená (1925-2023), světově proslulá operní pěvkyně a herečka, vyznamenaná mnoha prestižními cenami, mapuje ve své knize čtvrtstoletí, kdy se po úspěšném působení v Evropě a USA mohla vrátit do své vlasti a do Prahy k milované Vltavě. Navazuje na předchozí úspěšné knihy Stýskání zakázáno a Můjváclav.

Soňa Červená: Stýskání zažehnáno
Foto: se souhlasem nakladatelství Academia

Zpěv a herectví – vlohy, které v ní probudil otec, právník Jiří Červený, zakladatel prvorepublikového kabaretu Červená sedma – se pro ni staly natolik silnou láskou, že jim zasvětila život. Ohlíží se za uplynulými lety profesního života, naplněného slávou a úspěchy jak v zahraničí v době jejího exilu, tak u nás po návratu, když tu znovu našla domov. Popisuje spolupráci s věhlasnými umělci a režiséry, zejména s uznávaným americkým režisérem a výtvarníkem Robertem Wilsonem, s nímž nastudovala úspěšná představení, jako Janáčkovu operu Osud, uvedenou v Národním divadle, kde fenomenálním způsobem ztvárnila symbolickou postavu Osudu.

Do srdcí diváků se zapsala i dalším strhujícím výkonem v komorní opeře o procesu s Miladou Horákovou Zítra se bude…, za nějž obdržela Cenu Alfréda Radoka 2008 v kategorii Ženský herecký výkon. Další vynikající role Emilie Marty v činoherní inscenaci Věc Makropulos vznikla opět pod režií Roberta Wilsona, který se ujal rovněž projektu 1914, kde Soňa Červená zazářila v personifikaci Času. Náročnou rolí Klementa Gottwalda v opeře Toufar „se mu mohla postavit a volat ho na soud před dnešními diváky…“. O to spíš, že komunistický režim tragicky postihl její rodinu. Vzpomíná, jak mohlo být tělo její matky, před tím vyslýchané ve vazební věznici, pohřbeno do společného hrobu spolu s umučeným Josefem Toufarem, kdyby ho tajně neunesla a nepohřbila sama… Smutným paradoxem je, že v domě, kde s matkou kdysi bydlela, se nyní nachází Archiv bezpečnostních složek.

Soňa Červená, mezzosopranistka a altistka, zpívala ve více než pěti tisících představeních po celém světě, z toho svoji první a nejoblíbenější roli Bizetovy Carmen prožila celkem 156krát. Bylo pro ni samozřejmostí být připravena na sto třicet procent, aby mohla publiku předat hloubku rolí a zároveň s ním být naplno propojena. Pár dnů volna, pokud někdy vybyly, trávila v oblíbeném Mentonu na jihu Francie anebo na cestách. Raději upřednostňovala práci, na soukromý život nebo rodinu nebyl čas. Toho však nelitovala, neboť právě umění, které milovala a mohla s pokorou rozdávat, ji naplňovalo štěstím.

Přestože tvrdí, že „stýskání a vzpomínky jsou břemena“, která si zakázala, a dívá se spíš dopředu, právě díky vzpomínkám a pečlivě vedeným záznamům v kalendářích může čtenář vnímat šíři uměleckého záběru, její osobní citovou hloubku i charakterovou pevnost, poznat také zážitky z osudových i umělecky cenných setkání, nahlédnout do zákulisí zkoušek inscenací i do vnitřního světa Soni Červené, vzácné ženy a Dámy české kultury. U příležitosti životního jubilea přijala v Národním divadle toto ocenění, které získávají umělkyně „s výrazným podílem na rozvoji duchovních, etických a kulturních hodnot s ohledem na jejich statečné osobní postoje a životní cesty“. 

Životní pouť Soni Červené se završila 7. května 2023 ve věku 97 let. Poslední rozloučení s touto obdivuhodnou ženou a výjimečnou umělkyní se konalo na jevišti Národního divadla v Praze, kde se nejvíc cítila doma.

Ukázka: YouTube – Soňa Červená – Habanera

Součástí knihy je CD s nahrávkami proslulých skladeb v podání umělkyně. Autory jsou její otec Jiří Červený, Lou Reed, Aleš Březina, Burton Lane, Jan Herget a Astor Piazzola. Knihu s množstvím osobních a dalších fotografií uzavírá dokumentace nahrávek vydaných na CD a DVD, chronologický výběr rolí v činohrách a operách od roku 1990 včetně melodramů a rovněž jmenný, věcný a místní rejstřík.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), academia.cz

Další články z této rubriky

Kvítka v bytě

Kvítka v bytě

Všem začátečníkům, ale i nadšeným a pokročilým pěstitelům pokojových rostlin je určen dnešní zajímavý příspěvek.
Žít dlouhý život – ale jak?

Žít dlouhý život – ale jak?

Zajímavá otázka, kterou se zabývají čtyři odborníci z různých oborů v knize (zatím v německém jazyce) Das lange Leben leben…
Tak trochu šílení

Tak trochu šílení

Máte chuť na něco tak trochu šíleného? Podle autorova mínění název vystihuje řadu postav knihy.
Činy mrtvých

Činy mrtvých

28. únor 1986 Jednoho chladného zimního večera je v centru Stockholmu zastřelen švédský ministerský předseda Olof Palme.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*