Sophie Villardová: Sen o štěstí

Sophie Villardová: Sen o štěstí
Foto: Freepik

Příběh Peggy Guggenheimové

Německou spisovatelku nadchla v benátském Muzeu Peggy Guggenheimové obdivuhodná sbírka kubistického, abstraktního a surrealistického umění, stejně jako nekonvenční osobnost jeho zakladatelky, neobyčejné ženy a mecenášky s vášnivou láskou k umění i životu.

Sophie Villardová: Sen o štěstí
Foto: Se svolením nakladatelství Grada

Peggy Guggenheimová pocházela ze zámožné židovské rodiny, jež se přestěhovala ze Švýcarska do New Yorku, kde se Peggy 26. srpna 1898 narodila. S prvním manželem Laurencem Vailem, dadaistou a spisovatelem, měla dceru a syna, a přestože se po osmi letech rozvedli, udržovali korektní vztahy. Díky němu se dostala do vysoké společnosti a poznala význačné osobnosti, z nichž někteří se stali jejími celoživotními přáteli. Také druhé manželství s německým malířem Maxem Ernstem skončilo rozchodem.

„Každá žena má v sobě svůj vlastní základ štěstí, svou vlastní lásku, na níž stojí celý její život.“ Tou byla pro Peggy celoživotní vášeň pro umění a budování vzácné sbírky obrazů, soch a dalších artefaktů známých či teprve začínajících umělců, u nichž rozpoznala neobyčejný talent. Jako schopná obchodnice skupovala umělecká díla a představovala je veřejnosti na prodejních výstavách ve své londýnské galerii Guggenheim Jeune, otevřené v roce 1938. Začátkem války přesídlila do milované Paříže rozhodnuta zakoupit jeden obraz denně a podařilo se jí získat mnohá mistrovská díla.

V okupované Evropě už nebylo bezpečno. Peggy Guggenheimové se na poslední chvíli podařilo za dramatických okolností zachránit sbírku, rodinu i přátele, jejichž život byl v ohrožení, a přepravit je do New Yorku. Dalším lidem pomohla finančně nebo svými konexemi k emigraci. Úspěšným přesunem sbírek uchránila významná díla moderního umění. „Je to můj způsob podpory umění a humanismu.“ vysvětlila, když se jí ptali, proč to dělá. Již v říjnu 1942 otevřela na Manhattanu novou galerii – muzeum Art of This Century. „Zpřístupnit tuto galerii a její sbírku veřejnosti v době, kdy lidé bojují o život a svobodu, je odpovědnost, kterou si plně uvědomuji. Tento závazek poslouží svému účelu pouze tehdy, pokud uspěje ve službě budoucnosti namísto zaznamenávání minulosti,“ sdělila novinářům. Její muzeum poskytovalo „symbolický prostor pro pohled kupředu… i centrum pro setkávání umělců, aby zde mohli rozvíjet nové nápady“.

Rozhodná, výstřední, svobodomyslná a odvážná Peggy Guggenheimová umění bytostně milovala. Obrazy se pro ni staly víceméně tím nejdůležitějším v životě. Shromáždila díla nevyčíslitelné hodnoty od autorů, jež obdivovala. Mezi umělecké skvosty patří obrazy Cocteaua, Tanguyho, Kandinského, Ernsta, Pollocka, Dalího a mnoha dalších. S některými z nich navázala přátelství a nezřídka i důvěrný vztah. Nechyběla na setkáních smetánky, kde potkávala slavné lidi, mezi nimiž byl i Samuel Beckett, Bernard Berenson, Truman Capote, Emma Goldman, James Joyce nebo Frederick Kiesler, s nimiž se přátelila.

Posledních třicet let žila v Benátkách, městu jejích snů. Domovem se jí stal palác Venier dei Leoni v úchvatné části kanálu Grande. V luxusním domě se obklopila jedinečnou a jednou z největších sbírek moderního umění, již zpřístupňovala uměnímilovným návštěvníkům. Sen o štěstí se jí v jejím bohatém osobním životě, v němž hlavní místo měla láska a umění, beze zbytku vyplnil…

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), grada.cz   

Další články z této rubriky

Žít dlouhý život – ale jak?

Žít dlouhý život – ale jak?

Zajímavá otázka, kterou se zabývají čtyři odborníci z různých oborů v knize (zatím v německém jazyce) Das lange Leben leben…
Tak trochu šílení

Tak trochu šílení

Máte chuť na něco tak trochu šíleného? Podle autorova mínění název vystihuje řadu postav knihy.
Činy mrtvých

Činy mrtvých

28. únor 1986 Jednoho chladného zimního večera je v centru Stockholmu zastřelen švédský ministerský předseda Olof Palme.
Nelži mi

Nelži mi

Nemám ráda svět sociálních sítí. Sama jsem zastánkyně jednání z očí do očí. Miluji kafíčka s kamarádkou tisíckrát víc než…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*