Studené Finsko očima vřelé Slovenky

Sníh, sauna, Suomi
Foto: Leonardo.ai

Slovenská grafická designérka a spisovatelka Michaela Ištok Ahonen (nar. 1989) žije přes deset let v rovinatém Finsku. S manželem, který odtud pochází, a s dětmi – kromě dvouleté přestávky v Bratislavě – bydleli také v Helsinkách a Tampere. Nyní se usídlili v Joensuu, hlavním městě Severní Karélie, chladné, ale krásné arktické oblasti, řídce osídlené krajiny lesů a jezer, divokou přírodou, kde se dochovala tradiční kultura i jazyk.

Sníh, sauna, Suomi
Foto: se svolením nakladatelství Jota

Michaela Ahonen nepojímá svoji knihu jako antropologickou studii o finském národě, naopak výstižně, s nadhledem i nezbytnou dávkou humoru líčí, jak se vyrovnávala s vesměs uzavřenou a odtažitou povahou Finů, obtížností jejich jazyka i mrazivou zimou trvající několik měsíců a jen spoře prosvětlenou bílými závějemi sněhu či polární září. S nadšením líčí krásnou přírodu, místní zvyklosti, dobré sociální jistoty a vysokou životní úroveň.

Osobní zkušenosti rozčlenila do tematických kapitol: Příroda, Rodinný život, Kultura, V práci, k nimž přidala na závěr malý slovníček. V neformálním pojetí seznamuje čtenáře se zajímavostmi i rozdílnostmi Finska ve srovnání se Slovenskem nebo Českem. Rozlehlé Finsko s hustotou zalidnění 16 obyvatel na km2 (Česko 136/km2) má převážně rovinatý ráz s nedotčenou přírodou, v níž se daří mnoha druhům ptactva a zvěře, zejména medvědům, sobům či losům. Ne nadarmo se Finsku říká země jezer, je jich zde na 187 tisíc. Finové u nich rádi odpočívají na svých chatách, kde nechybí oblíbená sauna k očistě těla i duše.

Jak přežít ve Finsku dlouhou zimu, kdy v kontinentální Severní Karélii bývá -35 °C? Jedině s dobrým talvi vaatteet! Tedy teplým zimním oblečením. Michaela Ahonen potvrzuje, že i v povětšině chladné zemi se v krátkém vegetačním období pěstují důležité plodiny, které mají – stejně jako chov zvířat – vysokou bio kvalitu. Radí, jak zde najít bydlení a práci a vysvětluje fungování zdravotnictví, školství nebo vojenské služby. Možná vás překvapí, že Finové jsou v pití kávy na prvním místě na světě. Autorka popisuje, jak lidé tráví volný čas a zmiňuje nabídku kulturních možností i to, že tvrdý alkohol je možné koupit pouze ve státních prodejnách Alko. Neopomíná ani fakt, že Finsko je světovou špičkou designu.

A jaké je to být ve Finsku ženou? Proč mají k sobě blízko a co spojuje Finy s Japonci? Jak se tu slaví Vánoce a Nový rok? Jaká je finská móda a proslulé značky různých výrobků, nebo proč se jí hrachové polévky a palačinky (na něž poskytuje recepty) hlavně ve čtvrtek? O tom a mnohém dalším se dozvíte v poutavé knize sympatické Michaely Ahonen, s mnoha jejími ilustracemi. Jak charakterizuje milované Finsko? „Sauna, chata, les. Overaly, sněhule, palčáky. Břízy, komáři, jezera. Běžky, sáňky, brusle. Tango, lavatanssit, karaoke. Finsko v různých trojicích slov – když víte, tak víte.“

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), jota.cz, databazeknih.cz, knizniklub.cz

Další články z této rubriky

Zázrak jménem hořčík

Zázrak jménem hořčík

Doktorka Carolyn Deanová věnuje svoji zásadní, obsažnou knihu o hořčíku zdravotníkům, lékařům a široké laické veřejnosti.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*