Jak číst myšlenky a pocity jiných lidí
Proslulý německý mentalista Thorsten Havener (nar. 1972) odhaluje psychologické principy čtení myšlenek z projevených reakcí těla, prozrazujících povahu člověka i to, co si myslí, aniž by promluvil.
Thorsten Havener měl ke své profesi vztah od malička. Když jeho starší bratr vážně onemocněl, chodil za ním do nemocnice a pozoroval jeho kouzelnické triky, které se tam naučil. Bratr se po uzdravení dále zdokonaloval v kouzlení, ale zanedlouho tragicky zahynul. Později Thorsten otevřel jeho kufr s kouzelnickými potřebami a rázem věděl, že se tomuto koníčku bude věnovat také. Vystudoval aplikovanou lingvistiku, jazyky a přečetl spoustu knih o psychologii, magii a kouzelnickém umění, jemuž se dosud věnuje. Jezdí na turné se svou show, pořádá semináře a přednášky, kde se dělí o své zkušenosti stejně jako v knihách, přeložených do šestnácti jazyků, jichž se prodalo přes milion výtisků.
Thorsten Havener ví, že k tomu, abyste odhalili pocity i to, co si druzí myslí, je třeba pozorně sledovat jejich tichou řeč těla, o níž často ani sami nevědí. Díky třicetileté praxi pozná, jak se druhý ve skutečnosti cítí, zda zadržuje informace, které nechce sdělit, nebo se staví jiným, než je apod. O tom, jak řeč těla číst, využívat sugesce, vyzařovat charisma, dobře se prezentovat, píše ve své podnětné knize.
Připomíná rovněž, že hranice neexistují a vnější jednání vyjadřuje i vnitřní postoje. „Svět je takový, jaký myslíš, že je“. Stejnou situaci proto hodnotí každý jiným hlediskem, ovlivněným získanými i navyklými názory, jež ale nejsou vždy správné a ku prospěchu. Havener nabízí možnost osvobodit se od toporných postojů, ovládat emoce a snažit se více vcítit do druhého a pochopit jej. Změnou stanoviska k okolnostem lze docílit proměny ustrnulého myšlení, opustit omezující stereotypy a získat duševní svobodu.
Velmi cenné jsou rady pro dobrou komunikaci. V mluvě pohledů pochopíme, co nám druhý signalizuje, například nedívá-li se přímo do očí, mhouří a zavírá je, anebo naopak upřeně hledí, dlouze mrká či zvedá obočí. Poznáme přitom, co říká, aniž by promluvil.
Mnohé vypovídá i postavení a pohyb rukou, gesta, chůze, držení těla, pozice při stání a sezení, ale také nádech i výdech, a nejen při řeči. Autor doporučuje, na co se zaměřit a čeho se vyvarovat na první schůzce, abychom získali partnera nebo nové zaměstnání, nač dbát, máme-li promluvit na veřejnosti anebo chceme-li druhého přesvědčit o svém názoru či nabídce a zároveň rozpoznat, zda jsme v tom úspěšní, ještě než nám to partner sdělí.
Thorsten Havener zmiňuje i odborné publikace, cituje vědce a známé osobnosti a uvádí mnoho konkrétních příkladů ze své praxe. Pro přehlednost jsou jeho přínosné poznatky rozděleny do několika kapitol: Tichá řeč těla – co šeptá tělo, Jak slyšet a vidět vlastní myšlenky – zapoj vědomí, Úrovně našeho vědomí, Smyslově a mimosmyslově – soustřeď se, Síla okamžiku – buď v přítomnosti, Komunikace srdcem – laskavost, Komunikace zevnitř – síla, Míra pravdy – flexibilita.
Výjimečná publikace odhaluje přitažlivým způsobem psychologii lidského chování, učí, jak vnímat nevyslovené, úspěšně komunikovat, pochopit druhé a více porozumět i sobě.
Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, grada.cz
Buďte první kdo přidá komentář