Tomáš Makaj, Jaroslav Vogeltanz: Brdy – hřebeny

Tomáš Makaj, Jaroslav Vogeltanz: Brdy – hřebeny
Foto: Freepik

77 romantických, dobrodružných a tajemných míst


Nadšení obdivovatelé přírody, památek i historie, spisovatel Tomáš Makaj (nar. 1974) a vnímavý fotograf Jaroslav Vogeltanz, vydali v roce 2020 knihu Brdy. Po letech se do podmanivé brdské přírody vracejí, aby představili dalších sedmdesát sedm jedinečných míst převážně na jejích hřebenech a v okolí.

Tomáš Makaj, Jaroslav Vogeltanz: Brdy – hřebeny
Foto: Se svolením nakladatelství Starý most

Budeme se toulat po vyhledávaných i pozapomenutých stezkách Podbrdska, na nichž poznáme kouzelnou přírodu, města, malebné vísky s roubenkami, rozhledny, zámky, kolomaznou pec a vystoupáme na pověstmi opředený, magický vrch Plešivec a připomeneme si také vojenskou historii kraje.

Putování začíná návštěvou Zbraslavi, jejíž historie sahá až do doby kamenné. Dozvíme se o zdejších pamětihodnostech a také proč se městu za působení cisterciáků dostalo pojmenování Aula Regia (Královská síň). Kostel sv. Jakuba Staršího je jedním z nejuctívanějších, jsou v něm uloženy ostatky Václava II., Elišky Přemyslovny a Elišky Lucemburské. Interiér zdobí vzácný obraz Nanebevzetí Panny Marie a kopie proslulé Zbraslavské madony. Pak vystoupáme po poměrně náročné brdské hřebenovce, z níž vede několik odboček do Mníšku pod Brdy a Skalku s křížovou cestou, do Kytína, Dobříše nebo Hořovic.

Zastavíme se v Černošicích, odkud se můžeme vydat podél Berounky ke skále Kazín. Sledujeme-li tok malebné Berounky, zavede nás do Dolních a Horních Mokropes nebo Všenor, odkud pak můžeme vystoupat na vrch Kámen cestou poblíž kaple a sochy Dobrého rytíře. Nad obcí Černolice se vypínají Černolické skály, oblíbené zejména horolezci. Dalším známým vrcholem je vrch Hvíždinec. Řevnice upoutají architektonickými památkami a jsou i výchozím místem Fabiánovy naučné stezky. Dobrý duch Fabián, vládce Brd, přebývá prý na skalisku „Fabiánovo lože“ poblíž vrcholu Velké Baby, kam nás autoři rovněž zavedou. V tišině lesů brdských se skrývá i nejstarší zdejší trampská osada El Paso.

Projdeme se Mníškem pod Brdy, kde můžeme navštívit zámek, barokní kostel či se zastavit na občerstvení, než se vydáme po stopách legendárního Káji Maříka, na zmíněnou Skalku nebo do Kytína. Cestou navštívíme Stříbrnou Lhotu, odkud vyjel v roce 1985 jezdec prvního Československého Pony Expresu. Až dorazíme do vsi Kytín, zastavíme se u zázračné studánky u kostela Nanebevzetí Panny Marie. Poblíž Voznice upoutá chráněná oblast Andělské schody se vzácnými druhy rostlin a živočichů. Zavítáme rovněž do Strže, kde pobýval Karel Čapek se svou ženou Olgou.

Dobříšský zámek s nádhernou oranžerií, fontánou, francouzskou zahradou a anglickým parkem poblíž hradu Vargač rozhodně stojí za návštěvu. Ve městě kromě památek zaujme muzeum, připomínající mimo jiné i někdejší výrobu rukavic.  Pěkně s nadhledem se můžeme podívat do okolí z rozhledny na Studeném vrchu nebo z pověstného Plešivce. Mezi místa, která navštívíme, patří také Hostomice či obec Neumětely s hrobem bájného koně Šemíka. Autoři představují také trampské Údolí Hadrů a Westend. Známý tramp, hudebník a ilustrátor Marko Čermák vyzdobil kapličku v Hatích. Vstoupíte-li do místního hostince, na chodbě uvidíte i jeho nástěnnou malbu Bratrstva kočičí pracky. K výletům se nabízejí i oblíbené stezky – Vižinská, Skřipelská, Chlumecká či Lážovská, jež prospějí tělu, oblaží duši a obohatí novým poznáním i nezapomenutelnými zážitky.

Všechny zmiňované lokality jsou vyznačeny na přehledné mapě v úvodu knihy. Text s jejich popisem, historií, legendami a zajímavostmi provází množství barevných fotografií. Teď už jen vyrazit na cestu!

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), starymost.cz

Další články z této rubriky

Tajný život stromů

Tajný život stromů

Víte, že se stromy mají inteligenci? A vypadá to, že větší, než je ta naše. Dokážou se specifickým způsobem domlouvat,…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*