Umění, kterému rozumějí úplně všichni

Umění, kterému rozumějí úplně všichni
Foto: Leonardo.ai

Historky ze zákulisí české výtvarné scény

Jan H. Vitvar se ve své nové knize Umění, kterému rozumějí úplně všichni pouští na dobrodružnou výpravu do míst, kam oko návštěvníka galerie nedohlédne. Přináší tak čtenářům svědectví o skutečné podobě uměleckého provozu plného zákulisních bojů.

Umění, kterému rozumějí úplně všichni
Foto: se souhlasem nakladatelství Paseka

Kniha je svým způsobem volným pokračováním Vitvarovy předchozí úspěšné publikace Umění, kterému nikdo nerozumí – hrdiny této knihy jsou uklízečky, policisté a prostitutky, prezidenti, diktátoři i revolucionáři. A pochopitelně také umělci. Setkávají se tu artefakty, které někdo spálil, rozřezal, utopil či snědl s obrazy, které namaloval osel, bagr nebo motocykl.

O své nové knize Umění, kterému rozumějí úplně všichni říká autor: „Snažím se poukazovat na nešvary panující v zákulisí naší současné výtvarné scény. Spousta lidí je totiž mylně přesvědčena, že pokud umění rozumějí, mohou si s ním dělat, co se jim zlíbí. Ať už jde o veřejné instituce v čele s Národní galerií Praha nebo o soukromníky, kteří při obchodování s uměním nezřídka sahají po praktikách, jejichž zlověstný potenciál se v knize pokouším rozkrýt.“

„Když mi letos na jaře Jan Vitvar přinesl svůj nový rukopis, zaznamenal jsem, že v jednotlivých kapitolách pojednal Národní galerii, Cenu Jindřicha Chalupeckého i Akademii výtvarných umění. O několik týdnů později ovládla veřejný prostor debata nad peticí, která se ke zmiňovaným institucím staví kriticky, a mně došlo, jak přesně uhodil hřebíček na hlavičku. Na rozdíl od kritiků a rozhořčených debatérů si však autor uchovává odstup, a přestože svými formulacemi dokáže vystihnout podstatu a tít do živého, nikdy neztrácí nadhled a glanc profesionála,“ dodává redaktor knihy a šéfredaktor Nakladatelství Paseka Jakub Sedláček.

Jan H. Vitvar (1977) je výtvarný kritik a od roku 2006 vedoucí kulturní rubriky týdeníku Respekt. Roku 2012 vydal knihu o svém dědovi, legendě československého motorismu, nazvanou Antonín Vitvar – 20 let na Jawě a Nortonu, a v roce 2017 mu v Pasece vyšla monografie David Černý – Fifty Licks. Jako spoluautor přispěl do unikátního souboru esejů o městské cyklistice Je to jízda (Paseka 2021). Značnou čtenářskou pozornost vzbudila jeho kniha Umění, kterému nikdo nerozumí (Paseka 2021), na kterou volně navazuje další provokativní publikací Umění, kterému rozumějí úplně všichni (Paseka 2024).

„Dvacet let píše Jan H. Vitvar o výtvarném umění a stejně tak dlouho vysvětluje, proč je dobré věnovat mu pozornost.“

Magdalena Čechlovská, Aktuálně.cz

Zdroj: Matěj Senft, megaknihy.cz, databazeknih.cz, paseka.cz

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*