Vita Jamborová: Jak jsem falšovala Picassa

Vita Jamborová: Jak jsem falšovala Picassa
Foto: Freepik

Kdo je Alexandra? Známá zpěvačka, zoufalá mladá žena hledající pomoc před srazem se spolužáky, nebo členka „malé rodinné firmy“ v Itálii?

Vita Jamborová: Jak jsem falšovala Picassa
Foto: nakladatelství Naše vojsko

Alexandra je uznávanou, populární zpěvačkou se spoustou ocenění a fanoušků. Tak to ale nebylo v době studií, kdy byla pro některé spolužačky terčem posměchu a šikany. Proto ji pozvánka na třídní sraz přivede na myšlenku pomsty a zároveň opět vzbudí už dávno zapomenuté vzpomínky na život plný trapasů a křivd. Ze zoufalství Sašu napadne oslovit agenturu „Hodinový manžel“, nechce však opravit kapající kohoutek nebo rozbitý nábytek, ale aby ji muž doprovodil na školní sraz a opravil tak trochu její sebevědomí před bývalými spolužáky. Příchod dobře vypadajícího „hodinového manžela“ zahání poslední pochybnosti o připravované odvetné akci a vrací Sašu do časů strádání, ale i krásných vzpomínek.

Vzpomínky jsou vázány k strýčkovi v Itálii, kde se naučila i malovat a dodala si odvahu zpívat.

Zatímco všichni uznávají Sašu jako zpěvačku, nikdo nebo téměř nikdo neví o jejím výtvarném nadání, které objevil a rozvíjel její strýček. Chvíle strávené v jeho dílně ji přivedly k zvláštnímu koníčku – falzifikátorství obrazů, hlavně Modiglianiho, Picassa, ale i jiných malířů.

Jak jde čas, dostane Saša oznámení o dědictví, jehož hlavní součástí je obraz Pabla Picassa, který ale zmizel. Přitom někdo Sašu vydírá a chce od ní zrovna tento obraz za zdraví jejích blízkých. K tomu všemu se u Saši v bytě objeví bývalá první láska z Itálie, Paolo.

Únosci jsou neúprosní, čas běží a je nutné vše co nejlépe vyřešit. Jak se to Saši podařilo, se dozví čtenář až v úplném závěru knihy.

Souhlasím s autorkou, která říká, že psaní knih jí přináší chvíle, kdy může prožívat příběh, emoce, že může všechno. Totéž prožívám díky takovýmto knihám i já jako čtenář.

Zdroj: redakce – Zdena Mášová, nase-vojsko.cz

Další články z této rubriky

Žít dlouhý život – ale jak?

Žít dlouhý život – ale jak?

Zajímavá otázka, kterou se zabývají čtyři odborníci z různých oborů v knize (zatím v německém jazyce) Das lange Leben leben…
Tak trochu šílení

Tak trochu šílení

Máte chuť na něco tak trochu šíleného? Podle autorova mínění název vystihuje řadu postav knihy.
Činy mrtvých

Činy mrtvých

28. únor 1986 Jednoho chladného zimního večera je v centru Stockholmu zastřelen švédský ministerský předseda Olof Palme.
Nelži mi

Nelži mi

Nemám ráda svět sociálních sítí. Sama jsem zastánkyně jednání z očí do očí. Miluji kafíčka s kamarádkou tisíckrát víc než…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*