Vláďa Vytásek: Moje léčivé rostliny na zahradě a kolem plotu

Vláďa Vytásek: Moje léčivé rostliny na zahradě a kolem plotu
Foto: Pixabay

Uznávaný bylinář Vladimír Vytásek (nar. 1961) poskytuje jako sociální pracovník v Domově pro osoby s mentálním postižením v Nových Zámcích u Litovle terapii prací v parku a s rostlinami. Znalosti o léčivých bylinách předává široké veřejnosti na svých kurzech, přednáškách i v knihách.

Vláďa Vytásek: Moje léčivé rostliny na zahradě a kolem plotu
Foto: se svolením nakladatelství Eminent

Velký ohlas vzbudily jeho publikace vydané v nakladatelství Eminent – Můj bylinkový svět a Moje domácí bylinková klasika, stejně jako nejnovější Moje léčivé rostliny na zahradě a kolem plotu. Skromný a laskavý Vláďa Vytásek rostlinám rozumí a umí s nimi zacházet s úctou i vděčností, jak zasluhují. Z mnohaleté praxe také ví, že „rostlina, která nám chce pomoci, se někdy objeví na zahrádce sama, anebo v přírodě zaznamenáme její energii jako slabý záblesk nebo úsměv na nás.“

V knize popisuje na šedesát více či méně známých rostlin, které lze vysadit na různá místa v zahradě. Zmiňuje i některé druhy stromů, zejména obdivuhodnou aronii, která může posloužit i jako zdravý živý plot. Vhodný je rovněž ořešák černý či gumojilm jilmový, vynikající léčivka, hojně využívaná především v tradiční čínské medicíně. Obsahuje totiž velké množství zdraví prospěšných látek (vápník, hořčík, draslík, zinek, železo, sodík a další). Výtažky z kůry pomáhají při bolestech hlavy, chronické únavě, zlepšují potenci a tvorbu spermatu, regenerují ochablé svalstvo a posilují kosti, šlachy i ledviny, příznivě ovlivňují hladinu cholesterolu a uklidňují nervovou soustavu. Čtenář si může díky jednoduchému návodu připravit léčivou lihovou tinkturu a užívat ji podle předepsaného dávkování.

U některých rostlin leckdy ani netušíme, jaké bohatství našemu zdraví mohou přinést, a míjíme je bez většího zájmu. Vláďa Vytásek na některé z nich poukazuje, poskytuje užitečné rady k jejich úspěšnému pěstování a uvádí možnosti využití při ozdravné léčbě nejrůznějších neduhů. Ve zvláštním rámečku upozorňuje, kdy nebo v jakém množství nejsou vhodné pro diabetiky, alergiky, těhotné apod. Poskytuje užitečné informace, doplněné o další zajímavosti včetně historických, a nezapomíná ani na významné botaniky a bylináře.

Publikace je výborně uspořádána a přitažlivá grafická úprava s mnoha barevnými fotografiemi na křídovém papíře dává vyniknout textu i obrazové části. Vyhledávání usnadní přehledné rejstříky českých názvů rostlin, obsahových a jiných látek či zdravotních problémů a léčebných indikací.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), eminent.cz

Další články z této rubriky

Tajný život stromů

Tajný život stromů

Víte, že se stromy mají inteligenci? A vypadá to, že větší, než je ta naše. Dokážou se specifickým způsobem domlouvat,…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*