Vracíme sovy lesu

Vracíme sovy lesu
Foto: Pixabay

V roce 2020 vyhlásily Lesy České republiky projekt Vracíme sovy lesu. Možná se ptáte, proč zrovna sovy a jak to s nimi je, copak si neumí pomoci samy?

Program vracíme sovy lesu je projekt, který přirozenou cestou reguluje množství hrabošů a chrání nově zasazené stromky proti okusu hlodavců. Stejně tak jako likvidují hlodavci úrodu zemědělcům nebo vinařům, poškozují při přemnožení ve velké míře i nově osázené lesy. Jak známo, poslední roky naše lesy ochromuje kůrovec, a proto kácení starých a vysazování nových stromů má pomoci k udržení rovnováhy v přírodě. Právě sovy, puštíci a další sovovití ptáci jsou součástí potravního řetězce, který omezuje množství hlodavců v přírodě přirozenou cestou.

Pro podporu hnízdění sov, puštíků nebo kalousů je zapotřebí více míst k hnízdění. Během zimy je nejvhodnější doba pro instalaci budek a „polobudek“. Později by už nemusely najít své obyvatele.

Sova v letu.

Respekt k ptactvu

Už několikrát zde mí kolegové uváděli články o ptáčcích. A mně to najednou vrátilo v…

Kdo se v budce může zabydlet?

Puštík obecný

Puštíkmá rád listnaté starší lesy. Nejraději se zabydluje na jejich okrajích. Uvnitř lesa jej najdeme jen velmi výjimečně, a to především v bukových lesích.

Puštík je nejrozšířenější sovou v našich lesích, loví na mýtinách v bezprostředním okolí lesa. Nepohrdne prostornou budkou, protože prostorných dutin stromů je v lese nedostatek. Puštík takto odchová i několik mláďat. Přesto, že si nestaví hnízdo, je dobré mu na dno budky přichystat hnízdicí materiál – trošku sena nebo slámy. K budce by měl být volný přílet a nejbližší budka by měla být vzdálená 1–2 km, protože puštík si pečlivě hlídá své teritorium.

Vracíme sovy lesu
Foto: Pixabay

Sýc rousný

Vyskytuje se od středních poloh až po horské lesní porosty. Najít jej můžeme jak v listnatých, tak v jehličnatých lesích. Je chráněným ohroženým druhem. Při dostatku kořisti může mít budku umístěnou i pouhých 300 m od budky puštíka. Do sýcovy budky při instalaci také umístěte hnízdicí materiál.

Vracíme sovy lesu
Foto: Pixabay

Kalous ušatý

V otevřené krajině a na remízcích najdeme také další sovu – kalouse ušatého. Přirozeně osídluje i pozůstalá hnízda po větších druzích ptáků, ale nepohrdne ani „polobudkou“, ideálně umístěnou vysoko na stromě kvůli ochraně před kunami. Stejně jako u ostatních sov je dobré dát do budky kalousům hnízdicí materiál a nechat k ní volný přílet. Tyto „polobudky“ lze umísťovat poměrně blízko u sebe – klidně po 200 metrech.

Vracíme sovy lesu
Foto: Pixabay

Zdroj: redakce – Milan Dobrovský, wikipedie, lesycr.cz

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*