Zámek Hrádek u Nechanic

Zámek Hrádek u Nechanic
Foto: Freepik

Kulturní a literární historik, památkář, kurátor sbírek a fotograf, Mgr. Martin Rejman (nar. 1988), absolvent Filozofické fakulty (Historicko-literární studia a Dějiny literární kultury), se jako průvodce seznámil s hrady a zámky – Karlštejn, Hrubý Rohozec nebo Žleby. K srdci mu přirostl státní zámek Hrádek u Nechanic, kde je od roku 2016 kastelánem.

Zámek Hrádek u Nechanic
Foto: se svolením nakladatelství Národní památkový ústav

Poštěstí-li se vám prohlédnout si prostory romantického zámku Hrádku u Nechanic ve stylu tudorské gotiky s jejich správcem, sympatickým Martinem Rejmanem, zažijete nezapomenutelné chvíle při zasvěceném a poutavém výkladu o historii zámku a osudů jeho aristokratických majitelů. Stejný požitek budete mít rovněž z jeho knihy věnované tomuto zámku. 

Martin Rejman ve zdařile uspořádané publikaci seznamuje s minulostí zámku, zbudovaném v letech 1839-1854 jako letní lovecké a reprezentační sídlo Harrachů, významného rakouského šlechtického rodu s českými kořeny. Ukazuje, jak se na zámku žilo a k jak významným událostem zde došlo. Provází jeho úchvatnými interiéry, soukromými apartmány majitelů s původním vybavením a mobiliářem a upozorňuje na některé kuriozity nebo na tehdejší dobu moderní vymoženosti – výtah, topení v podlaze, vytahovadlo apod. Čtenáři se dozví o hodinové věži, zámeckých sklepech, ale také o utváření obory a rozlehlého zámeckého parku se vzácnými stromy, v němž pod korunami starých lip stojí památník s bustou Jana Nepomuka hraběte z Harrachu od Bohumila Kafky.

Zámek Hrádek u Nechanic
Na rozlehlém prostranství zámeckého parku se ve stínu lip ukrývá pomník Jana Nepomuka hraběte z Harrachu od Bohumila Kafky. Foto: Dana Vondrášková

Kniha s množstvím barevných i dobových fotografií, kreseb, vzácných akvarelů, plánků a dokumentů přibližuje život na zámku i osudy jeho čtyř hraběcích majitelů z rodu Harrachů – Františka Arnošta, jenž zámek nechal postavit, Jana Nepomuka, Otty Nepomuka a Jana Antonína. Představuje jejich soukromý i veřejný život, aktivitu v politickém i kulturním životě, rozmachu podnikání (např. sklárna v Harrachově), či rozvoji turistiky a ochrany přírody.

Obdivuhodným životem zaujme zejména hrabě Jan Nepomuk Harrach, rytíř Řádu zlatého rouna, velký český vlastenec se sociálním cítěním a také významný mecenáš. Byl znám jako „nejnárodnější český šlechtic“ a “český kavalír“. Významnou měrou se zasloužil o zbudování Národního divadla a působil jako kurátor Matice české. Mnoho obětavé práce vykonal jako předseda Společnosti muzea Království českého (dnes Národní muzeum). Jeho okruh zájmů byl úctyhodný – zajímal se o hedvábnictví, chov včel, zlepšení chovu hospodářských zvířat, turistický ruch. Pozornost věnoval lesnímu hospodářství, které za jeho péče dosáhlo vrcholu prosperity. Martin Rejman o něm mimo jiné píše: „Hrabě Jan byl šlechtic, který věřil, že vzdělání společně s morálkou a osvětovou činností je cestou vpřed.“

Zámek Hrádek u Nechanic
Kouzelný zámek Hrádek u Nechanic je cílem tisíců návštěvníků. Foto: Dana Vondrášková

Monografie byla vydána v rámci projektu Národního památkového ústavu „Po stopách šlechtických rodů 2023: Harrachové – vznešenost zavazuje“. Jako vůbec první se zabývá historií zámku v Hrádku u Nechanic. Předmluvu napsal historik PhDr. Filip Binder, Ph.D. z Historického ústavu AV ČR, doslovem „Z osudů Hrádeckých Harrachů“ opatřil uznávaný historik PaedDr. Jan Luštinec, emeritní ředitel Krkonošského muzea v Jilemnici, autor publikací zaměřených na život a působení členů rodu Harrachů. A co o své přitažlivé a poučné publikaci říká autor? „V této nové knize je v podstatě vše, co o zámku vím, a možná ještě něco navíc. Vřele ji doporučuji.“

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), npu.cz, databazeknih.cz

Další články z této rubriky

Zámek Hrádek u Nechanic

Zámek Hrádek u Nechanic

Poštěstí-li se vám prohlédnout si prostory romantického zámku Hrádku u Nechanic ve stylu tudorské gotiky s jejich správcem, sympatickým Martinem…
Sejdeme se na piazzetě

Sejdeme se na piazzetě

Toužíte seznámit se s několika slavnými městy, kam jezdívala honorace a jsou oblíbené u aristokracie a významných osobností, ale také…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*