Ženy, které se oblékají vyzývavě, mohou trpět histriónskou poruchou osobnosti

zena_s_cervenou_rtenkou
Foto: leonardo.ai

Jste posedlí svým vzhledem, vyhledáváte dramatické situace a vždy chcete být středem pozornosti? Možná trpíte histriónskou poruchou osobnosti. Tato porucha se projevuje teatrálním chováním a neustálou potřebou pozornosti. Stejně jako ostatní poruchy osobnosti, i tato je složitá k diagnostikování, protože nemocní často své chování považují za normální.

Co je histriónská porucha osobnosti?

Histriónská porucha osobnosti, dříve známá jako hysterie, patří mezi poruchy osobnosti charakterizované neobvyklým chováním. Pacienti se zpravidla jeví jako zcela zdraví, což může vést k mylnému dojmu, že jejich projevy jsou pouze neslušné chování. Samotní pacienti často nevidí problém v sobě, ale ve svém okolí.

Poruchy osobnosti a jejich charakteristika

Poruchy osobnosti jsou komplexní a existuje mnoho jejich typů, které se odlišují specifickými projevy. Tyto projevy často vybočují z normy společnosti, což nemocní nevnímají a nejsou schopni své chování změnit. To může negativně ovlivnit jejich osobní i profesní vztahy. Je těžké rozlišit, co je zapříčiněno chorobou a co jsou přirozené rysy osobnosti. Pacienti mívají problémy s vyjadřováním svých názorů a pocitů, protože je okolí vnímalo negativně.

Aby dosáhli uznání nebo navázali vztahy, chovají se výstředně, ale během života se obvykle naučí své chování skrývat. Mohou tedy působit nenápadně, ačkoli uvnitř pociťují silné napětí.

Typy poruch osobnosti

Poruchy osobnosti lze rozdělit do tří klastrů:

  • Klastr A: Podivínské a excentrické chování (paranoidní, schizoidní a schizotypální porucha).
  • Klastr B: Emotivní a dramatické chování (histriónská, disociální, narcistická a emočně nestabilní porucha).
  • Klastr C: Úzkostné a vyhýbavé chování (anxiózní, závislá, obsedantně-kompulzivní a pasivně agresivní porucha).

Příčiny vzniku poruch osobnosti

Poruchy osobnosti se vyvíjejí na základě mnoha faktorů, včetně genetických predispozic a traumat z dětství, jako jsou problémy ve výchově, zkušenosti s násilím, sexuální zneužívání či zanedbávání. Kombinace těchto faktorů s existující zranitelností může vést k rozvoji poruchy. Konflikty s okolím mohou utrpení pacientů zesilovat a vyvolávat problematické chování.1,3

Rozdíl mezi poruchami osobnosti a zvýrazněnými rysy osobnosti

Je důležité rozlišovat mezi poruchami a zvýrazněnými rysy osobnosti, což jsou charakterové vlastnosti představující slabá místa v psychice jedince. Tito lidé jsou náchylnější k vlivům prostředí a duševním traumatům.2

Příznaky histriónské poruchy osobnosti

Histriónská porucha osobnosti je častá a komplikující život mužům i ženám. Mezi příznaky patří:

  • Narušená schopnost empatie.
  • Excentričnost.
  • Touha být středem pozornosti.
  • Manipulace svým okolím.
  • Touha po uznání.
  • Sklony k teatrálnímu chování a zveličování.

Lidé s touto poruchou bývají atraktivní a dbají o svůj vzhled. Mají potřebu být středem pozornosti a často si přikrášlují své příběhy nebo si vymýšlejí historky.

Styl oblékání u histriónské poruchy osobnosti

Jedním z výrazných rysů histriónské poruchy osobnosti je specifický styl oblékání. Pacienti často volí provokativní a nápadné oblečení, které přitahuje pozornost okolí. Tento způsob oblékání může zahrnovat výrazné barvy, extravagantní doplňky a oblečení, které zdůrazňuje fyzické přednosti.

Ženy s histriónskou poruchou osobnosti často volí svůdné a odhalující oblečení, pečlivě se líčí a používají výrazné šperky. Tímto způsobem se snaží získat pozornost a obdiv ostatních. Podobně muži s touto poruchou mohou dbát o svůj vzhled přehnaně maskulinním způsobem, nosit drahé oblečení a doplňky, a předvádět se svým vzhledem.

Příklady stylu oblékání

  1. Ženy: Krátké sukně, těsné šaty, hluboké výstřihy, výrazné líčení a nápadné šperky. Tento styl oblékání má často za cíl působit přitažlivě a vyvolávat reakce u ostatních.
  2. Muži: Drahé obleky, nápadné hodinky, luxusní auta a další znaky, které mají zvýraznit jejich sociální status a přitahovat pozornost.

Léčba histriónské poruchy osobnosti

Diagnostika a léčba histriónské poruchy osobnosti je náročná, protože pacienti často nevidí svůj problém. Pokud pacient léčbu přijme, bývá dlouhodobá a zaměřuje se na přijetí rysů osobnosti a způsoby, jak reagovat v konkrétních situacích. Důležitá je pravidelná terapie, kde pacienti získají náhled na svůj stav a naučí se zlepšovat empatii a mezilidské vztahy. Pomocí léků, jako jsou neuroleptika a antidepresiva, lze zvládat emoční výkyvy a projevy chování. 2

Zdroj: Andrea Stejskalová, MUDr. J. Smetanová, 1. https://www.vitalia.cz/katalog/nemoci/histrionska-porucha-osobnosti/, 2.https://zdravi.euro.cz/clanky/histrionska-porucha-osobnosti/, 3. https://www.psychotesty.psyx.cz/texty/histrionska-porucha-osobnosti.htm

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*