Zeptej se zenu

Zeptej se zenu
Foto: Pixabay

Japonský zenový mistr Kódó Sawaki (1880-1965) patří k největším zenovým učitelům minulého století. Narodil se do šťastné rodiny, ale již v sedmi letech se stal sirotkem. Péči o něj převzal strýc, věnující se spíš svým zájmům než výchově synovce, který od něj v 15 letech utekl, aby se stal mnichem. V rusko-japonské válce pečoval o raněné a po jejím skončení se vrátil ke studiu a praktikování zazenu. Jako „Kódó bez domova“ či „Bezdomovec Kódó“, jak byl přezdíván, putoval od jednoho kláštera ke druhému, aby šířil zenové učení mezi mnichy i prosté lidi.

Tobě: Zeptej se zenu
Foto: se svolením nakladatelství Grada

Knížka Tobě – zeptej se zenu, představuje rozpravy mistra Kódó Sawakiho svým žákům a laikům, jež zaujalo Buddhovo učení. Pocházejí z období 50. a 60. let 20. století, kdy působil jako opat v malém klášteře Antaidži na severozápadě ostrova Honšú. Rozmluvy a výroky svého učitele si pro osobní praxi zaznamenával Kóšo Učijama. Později, v pokročilém věku, je předal k redigování a přípravě do tisku nejbližšímu žáku Šúsokuovi Kušijovi. Tak se na výsledném díle podílely tři generace učitelů a žáků.

Šúsoku seřadil citáty Kódó Sasakiho do třiceti čtyř krátkých kapitol, uvedených oslovením „Tobě, který…“ Zahrnují aforismy týkající se konkrétního problému daného člověka v určité chvíli. Například: Tobě…, kterého znervózňují oči ostatních, který si myslíš, že jsi úplně „in“, zcela vykolejenému z manželské hádky, kterému se život zdá najednou nesmyslný, kterému jde jen o prachy, prachy a prachy, který chceš zastínit ostatní, který jsi byl podveden, chceš praštit se svým zaměstnáním, chceš začít se zazenem, tak hrdému na vědu a kulturu, který nevycházíš s ostatními, nemáš čas, který se ptáš po svém já a dalších.

„Zazen je projevením toho, co nelze vyslovit,“ zní jeden z citátů určených těm, kteří chtějí začít s učením, a další „Když praktikuješ zazen, jsi zcela nový – sám sebou.“ Tomu, kdo nevychází s ostatními, patří mimo jiné i výrok: Křičíš: „Mír, mír!“, kdybys však zůstal potichu, bylo by míru více. Říkáš: „Podle mého názoru…“ – když však tvé názory a teorie přijdou ke slovu, to teprve začnou hádky!“

Tomu, kdo chce skončit se svým zaměstnáním Kódó Sawaki říká: „Život nezná žádné koleje.“ „Smutné na lidech je, že se neodváží udělat krok mimo své zvyklosti.“ Připomíná také, že „Studium původně znamenalo získat vhled do vlastního života. Dnes se z něj stala kvalifikace pro profesní život.“

Jste-li ještě rozladěni z manželské hádky, má pro vás Kódó Sawaki tato poučení: „Otázka rovnoprávnosti mužů a žen je tématem jen během manželské hádky. Když spolu muž a žena dobře vycházejí, na rovnoprávnost řeč nepřijde.“ „Otázkou není, kdo z vás má pravdu. Vidíte věci odlišně, to je celé.“

Nicméně při hledání odpovědí na své otázky nečekejte chlácholivé řeči. Některá sdělení jsou totiž tak rázná a úderná, jako rána holí na zádech praktikujícího, jenž klimbá. Probudí vás okamžitě z mylných představ o sobě i světě kolem vás. Smysl zdánlivě jednoduchých, úsporných proslovů se vymyká z omezujících navyklých názorů či vzorců jednání a umožňuje lépe vidět a chápat pravý důvod našich problémů.

Mnoho užitku přinese tato kniha nejen žákům a praktikujícím zenový buddhismus, ale každému, kdo touží po poznání, jež zazen nabízí. Petr Y. Žemla z Česko-japonské společnosti v doslovu zmiňuje, že Buddhovo učení upomíná zejména na „pochopení významu soucítění se všemi cítícími bytostmi včetně sebe samého – v praxi zazenu i ve všedním životě.“ Zároveň vyslovuje přání „Kéž je ti, čtenáři, tento text zdrojem inspirace a snad i znejistění zdánlivých jistot našeho bytí,“ Proto buďme bdělí!

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), knihobaze.cz, grada.cz, knizninovinky.cz

Další články z této rubriky

Zeptej se zenu

Zeptej se zenu

Knížka Tobě – zeptej se zenu, představuje rozpravy mistra Kódó Sawakiho svým žákům a laikům, jež zaujalo Buddhovo učení.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*